BANJALUKA, Vlada RS sačinila je prijedloge posebnih privatizacionih programa preduzeća “Zrak” iz Teslića, Fabrike specijalnih transmisija (FAST) iz Istočnog Sarajeva i “Jelšingrada – Fabrike alatnih mašina” iz Banje Luke, o kojima bi trebalo da raspravljaju i poslanici u Narodnoj skupštini RS.
Kao metod prodaje predložen je tender.
– Na tenderu će se naći 49 odsto ukupnog kapitala preduzeća “Zrak” i FAST, s obzirom na zakonska ograničenja kod preduzeća iz oblasti specijalne namjene, a za “Jelšingrad” cjelokupan državni kapital, odnosno 60,33 odsto – pojasnio je portparol IRB RS, Zoran Popović.
Privatizacija ovih strateških preduzeća, osim njihovog opstanka trebalo bi i da unaprijedi njihovo poslovanje. Tome se nadaju i zaposleni.
– Interesovanje za privatizaciju FAST-a iskazala je Kompanija “Jugoimport” iz Beograda, koji su uputili pismo namjere. Za druge, potencijalne kupce nemamo saznanja, ali očekujemo da će se uskoro razriješiti sudbina nekadašnjeg giganta – kaže Nada Savić, direktorka preduzeća.
Prema Posebnom privatizacionom programu, pravo učešća na tenderu za FAST imaju sva zainteresovana lica koja ostvaruju godišnji prihod od najmanje dva miliona maraka u posljednje dvije godine, a imaju obavezu i da poštuju Kolektivni ugovor o radu, u periodu od tri godine nakon izvršene privatizacije.
Pravo učešća na tenderu za teslićki “Zrak”, koji trenutno zapošljava 54 radnika, mogu ostvariti lica koja imaju najmanji godišnji promet od pet miliona maraka u posljednje dvije godine, i koja se obavežu da će zadržati djelatnost preduzeća i postojećeg broja radnika najmanje tri godine nakon privatizacije.
Vlada RS, putem ovlašćenog prodavca, nudi na prodaju i 31.568.786 akcija banjolučkog “Jelšingrada”, koje se nalaze u portfelju Akcijskog fonda RS i čine 60,33 odsto osnovnog kapitala, odnosno cjelokupan preostali državni kapital preduzeća, domaćem ili stranom kupcu koji će zadržati djelatnost i obezbijediti njegov opstanak i budući razvoj.
Jedini proizvođač mašina za obradu metala deformacijom u BiH, već duži niz godina ostvaruje negativne rezultate poslovanja, najvećim dijelom nastale kao posljedica visokog iznosa rashoda nastalih od usklađivanja vrijednosti stalne imovine, po čijem osnovu gubici iznose oko pet miliona maraka.
U cilju poboljšanja finansijskog položaja preduzeća, u drugoj polovini prošle godine izvršeno je finansijsko restrukturisanje duga u ukupnom iznosu od 7,7 miliona maraka konverzijom u akcije preduzeća. Efekti ovog finansijskog restrukturisanja odraziće se na finansijske izvještaje preduzeća za prošlu godinu u vidu povećanja osnovnog i ukupnog kapitala, te smanjenje obaveza preduzeća. Fokus