BANJALUKA, Trećina porodičnih domaćinstava u Republici Srpskoj /RS/ ima ukupna mjesečna primanja manja od 600 KM, dok 60 odsto domaćinstava zarađuje do 1.000 KM, podaci su analize koju je Ministarstvo za porodicu, omladinu i sport RS uradilo u 1 500 porodica u Srpskoj.
“Podatak da 60 odsto anketiranih porodičnih domaćinstava zarađuje do 1.000 KM, od čega je šest odsto bez stalnih prihoda, pruža zabrinjavajuću sliku materijalnog stanja porodičnih domaćinstava u RS”, navodi se u analizi.
Pripremajući Stragegiju razvoja porodice u RS za period 2009-2014. godine, Ministarstvo je u analizi problema navelo da samo 11 odsto anketiranih porodica imaju ukupna mjesečna primanja između 1.500 i 2.000 KM, dok četiri procenta zarade više od 3.000 KM.
Ukupno 27 odsto ispitanika misli da je materijalni status njihove porodice loš, a 12 odsto da je veoma loš.
Kod značajnog broja porodica uočen je nedostatak sredstava koja bi pokrila osnovne potrebe “potrošačke korpe”.
“Stopa rasta troškova života u Republici Srpskoj u 2007, u odnosu na 2006. godinu, iznosi 7,4 odsto, što je uglavnom rezultat povećanja troškova ishrane”, navode se u analizi.
Značajnom broju građana u RS sistem socijalne i dječije zaštite predstavlja jedini izvor materijalne i socijalne egzistencije, a postojeći sistem dječije zaštite ima naglašen socijalno-zaštitni karakter, te samo jednim dijelom i pronatalitetni.
Najučestaliji korisnici prava na dodatak na djecu su porodice sa dvoje djece, a uočeno je povećano učešće nezaposlenih roditelja podnosilaca zahtjeva u prošloj godini – ukupno 83,29 odsto,
U septembru ove godine evidentirano je oko 26.000 porodica – korisnika prava na dodatak na djecu, a prihodi tih porodica su manji od 70 KM po članu mjesečno.