BANJALUKA, Svaki peti građanin u BiH ima nadu u budućnost, dok ih se gotovo trećina osjeća očajno, pokazuju rezultati istraživanja agencije “Gallup International”, provedenog u decembru prošle godine.
Gotovo polovina građana BiH smatra da će 2011. godina biti ista kao i 2010, dok se polovina njih boji da će u 2011. izgubiti radno mjesto.
Dok 41 odsto građana BiH smatra da će 2011. godina biti ista, 22 odsto smatra da će biti bolja, dok 29 odsto misli da će biti gora.
Na pitanje “Da li mislite da je vaš sadašnji posao siguran ili smatrate da postoji šansa da postanete nezaposleni”, samo 51 odsto ispitanih smatra da im je posao siguran, dok ih 44 odsto misli da bi mogli izgubiti posao. Na ovo pitanje najpesimističniji su građani bili 2001. godine, kada je 31 odsto reklo da im je sadašnji posao siguran, a za posao se najviše strahovalo 2005, kada ih je čak 60 odsto reklo da bi mogli postati nezaposleni naredne godine.
Rezultati istraživanja pokazuju da se građani BiH sve manje nadaju jer je od 2006. godine nadanje u stalnom padu. Te 2006. nadu je imalo 45 odsto građana, a prošle godine rekordno niskih 22 odsto. Iste, 2006. godine očajno se osjećalo 22 odsto građana, a najviše očajnih je bilo 2005, odnosno njih 54 odsto.
Od 2006, kada je očajno bilo 23 odsto građana, očaj se povećavao do 2009. godine, kada je očajavalo 47 odsto ljudi. Naredne godine broj očajnih je spao na 29 odsto.
Od 1996. do 2010. broj onih koji su smatrali da će stanje u narednoj godini ostati isto varirao je između 16 odsto, koliko je bilo 2005. godine, pa do 41 odsto, koliko ih je bilo 2001. i ove godine.
Samo 18 odsto građana vjeruje da će 2011. biti godina ekonomskog prosperiteta, dok ih 34 odsto očekuje ekonomske poteškoće. Najviše pesimističnih je bilo 2009. godine, odnosno 16 odsto, a najveći broj građana koji je očekivao ekonomske poteškoće, njih 56 odsto, bilo je 2005. godine.
Od anketiranih građana najviše ih je 2000. godine reklo da su u plaćenom radnom odnosu, odnosno 46 odsto. Čak 70 odsto građana je 2005. odgovorilo negativno na to pitanje.
Na pitanje da li im je sadašnji posao siguran, najviše ih je odgovorilo pozitivno 2002. godine, kada ih je siguran posao imalo 66 odsto. Tri godine kasnije 60 odsto ih je smatralo da ima šanse da postanu nezaposleni naredne godine.
Zanimljivo je da je 1996. godina bila godina sa najmanje očajnih, kada ih je bilo svega devet odsto. Od te godine broj očajnih je stalno rastao, a danas je, kako smo naveli, očajno 29 odsto ljudi.
Isto tako, 1996. i 1997. skoro polovina ljudi je imala nadu, dok je, poređenja radi, prošle godine nadu imalo tek njih 22 odsto.
“Globalni barometar nade i očaja” provodi se u kontinuitetu od 1977. godine i predstavlja prvi svjetski barometar, koji je pokrenuo renomirani istraživač i statističar Džordž Galup.
Od te godine istraživanje provode istraživački instituti koji su članice “Gallup Internationala”. Od 2001. godine “Mareco Index Bosnia” je prva istraživačka kuća sa područja bivše Jugoslavije koja je postala punopravni član “Gallup International Association”, a globalni barometar u BiH provodi od 1996. godine. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
nije mi jasno zašto su onda 3.oktobra uradili to što su uradili,ako su već u decembru toliki pesimisti, odnosno još od 2005. što se poklapa sa dolaskom laktaških bećara na vlast. Zašto sad odjednom ne vjeruju onome što im poručuju svakodnevno sa TV ekrana Džombić&Co, sve je super nema više ni socijale, u svakom pogledu smo u usponu, Kina čuvaj se!
Najzad i nešto ohrabrujuće da bude napisano.
Ko bi rekao da je samo trećina građana u očaju.
I ono procenata što ne smatra da ce mu gola egzistencija biti ugrožena gubitkom posla je toliko maltretirano na radnom mjestu od strane nadobudnih direktora da je taj procenat pesimističnih i očajnih puno veći.