TUZLA, U krugu nekadašnje fabrike “Siporex” u Tuzli juče je svečano otvorena fabrika “Xella BH”, članica njemačke grupacije “Xella International”, koja je u konsolidaciju tuzlanske firme uložila 23 miliona eura.
Njemački investitori su prošle godine otkupili 75 odsto dionica “Siperexa”, koji je bio opterećen sa četiri miliona KM duga prema Fondu PIO, deset miliona prema bankama, dok je šest miliona KM dugovao dobavljačima. Emir Kadrić, generalni direktor fabrike “Xella BH” ističe da je deset miliona eura uloženo za pokrivanje dugova, a 13 miliona eura u proizvodnu liniju za proizvodnju ytonga.
To je, kažu u novootvorenoj fabrici, građevinski materijal koji se koristi umjesto siporeksa, a čijom upotrebom je prilikom gradnje kuće moguće ostvariti 20 odsto finansijskih ušteda. Istaknuto je da ytong ima odlične termoizolacione karakteristike, jer ljeti zadržava hladnoću u objektu, a zimi toplotu.
Zbog toga je objektu sagrađenom od ovog materijala potrebno 50 odsto manje toplotne energije. Kao jednu od prednosti ovog materijala u preduzeću “Xella BH” navode da prilikom gradnje nije potrebno koristiti dodatne izolacione materijale, poput stiropora, kao u slučaju gradnje siporeksom.
“Mi prednjačimo u svijetu što se tiče bijelih građevinskih elemenata, a ytong je jedan od najstarijih materijala. Na tržištima na kojima plasiramo ovaj proizvod imamo 80 odsto udjela”, istakao je Klaus Štajner, generalni direktor kompanije “Xella Alpe Adria”.
Štajner je istakao da su prije pet godina započeli istraživanje bh. tržišta i otkrili da je BiH pogodna za investicije. Pored klimatskih uslova, što se odražava na vrstu gradnje objekata, ocijenjeno je da je Tuzla idealna lokacija i za izvoz.
S postojećim kapacitetima planirano je da godišnja proizvodnja bude 240.000 kubnih metara ytonga, a trećina proizvodnje namijenjena je za izvoz, prvenstveno u Hrvatsku.
Preuzimanjem tuzlanskog “Siporexa”, u kojem je bilo zaposleno 280 radnika, “Xella” je smanjila broj radnika na 115. Zapošljavanje novih dvadesetak radnika planirano je za tri do pet godina.
“Postigli smo visoku produktivnost i uveli dosta inovacija koje pospješuju proizvodnju. Sva imovina ‘Siporexa’ bila je pod hipotekom i firma ne bi još dugo izdržala. Mi smo je reorganizovali i izvršili konsolidaciju”, kaže u “Xelli BH”.
Tehnički direktor “Xella Alpe Adria” Andreas Reze kaže da je bivši “Siporex” tehnološki i tehnički obogaćen, te da su uvođenjem nove proizvodne linije povećali kapacitet za 50 odsto, a produktivnost za 200 procenata.
“Investicija nam se već isplatila. Za svaki investirani euro vratiće nam se tri eura. Ne samo da smo uložili u ovu fabriku, nego smo našim ulaganjem uložili i u naše snabdjevače, u transportna preduzeća i ugostiteljske objekte”, pojasnio je Štajner. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.