BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je da će biti nastavljen trend finansijske discipline u Srpskoj, čiji je osnovni cilj suzbijanje sive ekonomije, te da se pokuša rasteretiti privreda u dijelu direktnih poreza.
“Opterećenje rada je visoko i tu će se praviti kalkulacije između visine opterećenja rada, visine poreza na dobit i eventualnog uvođenja poreza na dividendu, te s druge strane indirektnih poreza”, rekla je Vidovićeva za RTRS.
Ona je naglasila da se tim aktivnostima mora prići veoma oprezno i stručno kako bi se napravila koncepcija da sve to funkcioniše.
“Ministarstvo finansija mora zadržati fiskalnu ili finansijsku stabilnost Srpske. To je veoma bitno i ne smijemo dozvoliti da bude kašnjenja u isplati, posebno kada je riječ o penzijama i socijalnim davanjima”, istakla je Vidovićeva.
Ona je rekla da su u strukturi nedavno usvojenog budžeta za narednu godinu u iznosu od 3,256 milijarid KM, najveća povećanja na poreskim prihodima – povećanje kod poreza na dobit je 10,9 odsto, kod Fonda PIO 4,1 odsto, rast indirektnih poreza više od dva odsto.
Vidovićeva je navela da su subvencije u budžetu za 2019. ostale na ovogodišnjem nivou, s tim da je povećana stavka za socijalnu zaštitu na 240 miliona KM ili za 6,8 odsto.
“Za lične invalidnine planirano je 70 miliona KM, za porodične invalidnine 82 miliona KM, za boračke dodatke 50,1 milion KM, zatim 1,4 miliona KM za mjesečnu pomoć borcima /koji su navršili 65 godina starosti, a nisu ispunili uslov za penziju,/ te 2,5 miliona KM za nabavku ortopedskih dodataka, dok je za žrtve torture određeno 1,1 miliona KM”, kaže Vidovićeva.
Ona je objasnila da povećanje stavki za određena primanja ne predstavlja povećanje plata, nego da je riječ o izjednačavanju plata prosvjetarima sa ostalim budžetskim korisnicima i da to povećanje iznosi osam odsto.
Vidovićeva je ocijenila efikasnim to što je odvojeno ministarstvo privrede kao posebno ministarstvo jer će ono moći da se posveti svim djelatnostima iz svoje nadležnosti, neće biti zapostavljanja nikoga, a naročito malih poslodavaca koji su značajni u strukturi privrede.
“Sama poenta budžeta i posebno ekonomskih reformi za naredne tri godine, u okviru čega će se donijeti operativni plan za narednu godinu, je povećanje konkurentnosti privrede, u šta moraju biti uključena sva ministarstva, fondovi i lokalne zajednice”, pojasnila je Vidovićeva.
Ona je istakla da je jedan od prioriteta organizovanje obrazovanja u skladu sa potrebama privrede.
Vidovićeva je izrazila zadovoljstvo prikupljenim direktnim prihodima koji su u nadležnosti Poreske uprave Srpske, navodeći podatak da je do 21. decembra prikupljeno 2,37 milijardi KM direktnih prihoda ili za 100 miliona KM više nego u istom periodu prošle godine.
Ona je navela da je povećana svijest građana o plaćanju poreskih obaveza, dodajući da je Poreska uprava u redovnoj proceduri naplatila 92 odsto od ukupno naplaćenih prihoda iz njene nadležnosti. Srna
Komentariši