BEOGRAD, Najveća i najstarija bonitetna kuća na svijetu Dan i Bredstrit (Dun & Bradstreet) svrstala je Srbiju među zemlje visokog rizika i u decembarskom izvještaju, ali je trend rejtinga bolji nego prethodnog mjeseca, najviše zahvaljujući ocijeni o smanjenju političkog rizika u zemlji.
Dodjeljujući Srbiji rejting DB5a, ova bonitetna kuća je ukazala da se “srpske banke čine izolovanim od globalne finansijske krize. Stopa njihove kapitalne adekvatnosti, koja pokazuje minimalni odnos kapitala i ukupne aktive, značajne za smanjenje rizika od mogućeg bankrota je 28,1 odsto, što je dobro u poređenju sa 12 odsto koliki je prosjek u Evropskoj uniji”.
Stopa likvidnosti je duplo veća od propisane, tako da banke u Srbiji neće imati problema sa obavezama prema deponentima i ne očekuju se ozbiljna zaduživanja u 2008-2009 godini. Osim toga, strane banke koje posjeduju 75 odsto banaka u Srbiji su većinom stabilne evropske institucije sa ograničenom izloženošću pozajmicama, ističe se u decembarskom izvještaju.
Renomirana bonitetna kuća navodi da, “uprkos nepovoljnoj globalnoj ekonomskoj situaciji, srpska ekonomija nastavlja da raste i pored prisutnog rasta cijena. Bez obzira na porast cijena, ekonomski rast u srednjoročnom periodu bi trebalo da bude oko šest odsto godišnje. U dugoročnom periodu (preko dvije godine) očekivan je rast realnog bruto nacionalnog dohotka od 6,5 odsto godišnje. Takođe se prognozira i smanjenje inflacije sa 8,5 odsto u ovoj na pet odsto u narednoj godini”.
Prema ocijeni DiB, “i pored svega je potrebno da Vlada donese važne mjere stabilnosti i plan smanjenja svojih troškova kako bi pomogla privrednom razvoju. Srbija ima važnu geografsku poziciju, veliki potencijal u ekonomiji i stanovništvu u poređenju sa drugim zemljama u regionu”.
U dugoročnom planu potrebno je preorijentisati ekonomiju sa finansijskih usluga i maloprodajnog sektora kroz davanje podrške investicijama do povećanih izvoznih aktivnosti. Poljoprivreda i prehrambeni proizvodi su značajni izvozni potencijali. Međutim, za investitore Srbija već pruža stabilno okruženje za razvoj i pored prisutne korupcije i organizovanog kriminala.
Sveukupni nivo rizika dodjeljenog Srbiji opada tokom zadnjih godina. Primarni faktor je smanjenje političkog rizika u kome se kao presudan momenat izdvaja pobjeda proevropski orijentisanih snaga na parlamentarnim izborima u maju 2008.
“Nova Vlada, njeno članstvo, orijentacija i struktura, kao i politički put koji prati pokazuje u poređenju sa prethodnom godinom da će moći da usmjeri svoju produktivnu energiju za realni ekonomski, društveni i privredni rast Srbije u srednjoročnom periodu”, ističe DiB u decembarskom izvještaju.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.