BIJELJINA, Uvođenje fiskalnih kasa i dalje je aktuelan problem malih radnji, odnosno zanatskog preduzetništva i najviše se odrazilo na značajan broj zatvaranja ovih objekata, jer preduzetnici nisu mogli da izdrže takav udarac, rekao je Milorad Stević, sekretar Zanatsko-preduzetničkog udruženja “Preduzetnik” – Bijeljina.
“Na drugoj strani , kad je riječ o regiji Bijeljina, imamo situaciju da u Federaciji BiH fiskalizacije nema ni na pomolu, pa se naše kolege iz susjednih opština žale i na taj problem kao i na nelojalnu konkurenciju koju su tako dobili”, kaže Stević.
On je istakao da se članovi ovog udruženja žale i na rigorozne postupke inspekcijskih organa i ukazuju na činjenicu da se izgubila trostepenost u postupanju, kako na opštinskom tako i na republičkom nivou.
“Odmah se kreće sa represijom, a takve kazne neprimjereno su visoke u odnosu na platežnu i svaku drugu moć pojedinih zanatskih i trgovinskih radnji”, upozorava Stević, ističući da je prisutan stalan trend zatvaranja malih trgovinskih radnji, koje ne mogu da izdrže nalet velikih trgovinskih marketa.
On napominje da ovi centri realno mogu da imaju akcije i niže cijene, što male radnje ne mogu da izdrže.
“Nelojalna konkurencija, šverc i siva ekonomija i dalje su problemi koji su evidentni, naročito kod uslužnih zanatskih radnji. Rad na crno `cvate`, naročito zahvaljujući onima koji u torbama nose robu, alat i na licu mjesta pružaju usluge i zato nikome ništa ne plaćaju”, rekao je Stević i dodao da oni koji su legalno opredijeljeni da rade – ne mogu sve to da izdrže i opredjeljuju se na zatvaranje radnji.
Stević ističe cijenu struje kao konstantan problem “za koji nema svjetla na kraju tunela”, niti nagovještaja da će se ikada riješiti, jer – kako kaže – nema volje niti sluha nadležnih da tu nerazumnu odluku da cijenu struje naplaćuju četiri puta više u privredi u odnosu na domaćinstva.
“Štetno je i pogubno što je, osim cijene struje, u odnosu `jedan na prema četiri` isti odnos i kad je riječ o cijeni vode, grijanja, telefona. Niko ne želi da u ovom pogledu bilo šta uradi. Na Zapadu, u razvijenom svijetu, cijena struje je stimulativna, pa je čak za one koji su u proizvodnji i koji izvoze i niža nego u domaćinstvu”, podsjeća Stević i dodaje da članovi Udruženja na to permanentno ukazuju.
Apsurdna je – kaže Milorad Stević – i odredba Zakona o održavanju stambenih zgrada, na što su preduzetnici u tri navrata u pisanoj formi ukazivali nadležnom ministarstvu.
“Uvijek smo dobijali odgovor da već nekoliko godina traje izrada novog zakona. Problemi ostaju, ne rješavaju se i imamo situaciju da vlasnik lokala u stambenoj zgradi za održavanje zgrade plaća četiri puta više nego vlasnik stana, što je valjda, moguće jedino na našim prostorima”, konstatuje Stević.
Udruženje – ističe Stević – zakonom nema pravo da vodi svoju evidenciju o broju registrovanih članova, jer je to posao opštinskog organa za privredu.
“Mi smo, valjda, jedina zemlja zapadnog Balkana gdje je to tako – birokratsko, anahrono, kontraproduktivno i nikakvo rješenje. Naša komora uporno traži da joj se daju ovlaštanje koje imaju sve druge komore u okruženju” , rekao je Stević i podsjetio da je Zanatsko-preduzetnička komora Srpske član Unije balkanskih zemalja.
Stević naglašava da je najkraći i najbrži put za izlazak iz krize – razvoj preduzetništva i dodaje da je to najbolji način za razvoj zapošljavanja i generalno za razvoj privrede.
On dodaje da je u ovoj oblasti potrebno najmanje ulaganja, a da su najbrži efekti, a za to navodi primjer frizerskih salona kojih u Bijeljini ima 140 prijavljenih, ali isto toliko i neprijavljenih – koji rade na crno.
“Nemamo nikakvih pokazatelja da se u tom smislu djeluje stimulativno; naprotiv, više se djeluje represivno prema onima koji rade legalno”, rekao je Stević, ponavljajući da su “prijeko potrebne stimulativne mjere, posebno za one koji žele tek da otvore radnju”. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
apsolutno se slažem, jedan primjer: poznat je slučaj jednog samostalnog trgovca dječijom garderobom u Prijedoru, koji je da nema fiskalnu kasu, nego niti rješenje o radu, a nalazi se na 50 metara od zgrade PU područne jedinice Prijedor i navodno je istjerao inspektore iz objekta kada su došli u kontrolu, kazne nije bilo, radi i dalje. Ja sam platio 960KM za kasu, održavanje mjesečno 23,40KM*23mjeseca=538,20KM do sada, Telekom:9.36*23mjeseca=215.28KM do sada+jednokratna naknada za Telekom, plus redovan kvar na kasi (to svi znamo, memorija kase je formirana u smanjenom kapacitetu od 6 mjeseci do 2 godine, kako koja, tako da imaju siguran unaprijed knjižen prihod za post prodajni period, a sve što urade je da iznova formiraju memoriju fiskalnog modula i uzmu od 80-150KM) ja sam platio 82 KM, bio bez kase 52 dana(prema Ugovoru 48 sati maksimum), zbog samovolje zaposlenih u Poreskoj Upravi RS u Prijedoru, te sam nekoliko dana po dobijanju kase iz servisa bio predmet kontrole gjde su konstatovali da je kasa neispravna(papir se zaglavio) te da je to 500KM kazne, ali da se mogu žaliti uz potvrdu servisa o kvaru kase, kao i da nemam istaknut važeći natpis “Obavještenja”, vezano za obavezu izdavanja računa, jer postojeće nije nabavljeno u knjižari beć štampano u privatnoj režiji i kao takvo predmet je kazne u iznosu od 500KM, ovdje je vrlo bitno napomenuti da tehnički uslovi ne dozvoljavaju mogućnost lijepljenja tolikog postera, ali Zakon se time ne bavi, pa se pitam zašto nijedan štand na pijaci u Priejdoru nema istaknut taj natpis, ako se Poresska nalazi na 100m od pijace? zašto niti jedan kiosk nema istaknut taj poster pored kase(65cm maksimum od kase!?!), zašto mnogi pored puta što preprodaju voće nemaju ni kasu, rješenje o djelatnosti, itd, a upravo ta ekipa Poreskih inspektora nije mogla doći do mene drugim putem, ja prodajem isti kupus, papriku, i dr, kao i oni, zašto nemam ista i prava?
Ako su kazne po različitim osnovama od 500KM pa nadalje i do 50 hiljada KM, a kazne za rad na crno, očigledno znatno manje, pa zar nije bolje raditi na crno, nema taksi,otvaranja računa, rješenja, raznih nameta od Poreza, komunalne takse, deratizacije, doprinosa, obaveznih komunalija, el.energije po 4 puta većoj cijeni, takođe i vode, odvoza smeća, Aparata za gašenje požara, obaveznih polaganja raznih kurseva, sanitarnih pregleda, uslova o radu i načinu slaganja robe, Uredbi o ograničenju marži, jedino u ovoj branši na nazovi slobodnom tržištu RS, treba li još nešto da pišem?
Ima li kakva budala da hoće da otvori trgovinu u RS? Ili je hrabar do ludila ili je skrenuo sa pameću!