BANJaLUKA , Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Vladimir Usorac upozorava da trgovački lobiji uvoze sve i svašta, uključujući i robu lošeg kvaliteta koju po bagatelnim cijenama kupuju na inostranom tržištu i stvaraju nelojalnu konkurenciju u BiH.
– Robu sumnjivog kvaliteta uvoze u BiH da bi, nižim cijenama, konkurisala domaćim proizvodima. Ta disproporcija biće pojačana primjenom Posebnog trgovinskog i carinskog sporazuma od 1. jula. Za sada nema mogućnosti da se tome stane ukraj – kaže Usorac.
Ističe da u EU ne dozvoljavaju da se njihova roba zaustavlja na granici bez važeće zakonske regulative, koja ne postoji u BiH. Kontrolni organi, inspekcije na entitetskim i državnom nivou, kaže Usorac, odgovornost za nedovoljno kontrolisan uvoz prebacuju jedni na druge.
– Takvo stanje će se dugo zadržati. Treba mijenjati kadrove, ali to je veoma teško jer su oni partijski podobni, a iza njih stoje stranke – kaže Usorac.
Pomoćnik direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH za sektor carina, Bogdan Novaković, kaže da carinska služba obavlja kontrolu prijavljene i deklarisane količine i vrste robe, te da su imali slučajeva pogrešnog deklarisanja robe.
– To se utvrđuje laboratorijskim analizama kad postoje osnovi sumnje da se radi o, recimo, mesu drugog kvaliteta prijavljenog s ciljem umanjenja obračuna uvoznih dažbina. Kad to otkrijemo, dažbine naknadno naplaćujemo. Ali ne radi se o nekim zabrinjavajućim podacima – kaže Bogdanović.
Dodaje da je takvih slučajeva zabilježeno i pri pokušaju uvoza raznih kitova za građevinarstvo. Bilo je i pokušaja prikazivanja, kaže, i nižih cijena za voće i povrće.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Radivoje Bratić nedavno je upozorio da je neophodno strože kontrolisati uvoz mesa i stoke.
– Ukoliko bi se ukinuo Zakon o tarifnim kvotama ne bi se više moglo uvoziti meso, ali ni stoka, iz trećih zemalja poput Argentine i Brazila. Prije nekoliko godina u BiH uvezene su ogromne količine mesa iz Mađarske i to odmah nakon njenog pristupanja EU, jer se ona morala riješiti mesa koje nije zadovoljavalo standarde EU – rekao je Bratić.
Prema njegovim riječima, najveći uvoznici stoke i mesa u BiH su firme iz zapadne Hercegovine koje ostvaruju 95 odsto uvoza, dok ostatak otpada na firme iz Srpske.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, tokom prva četiri mjeseca ove godine, vrijednost uvezene hrane i živih životinja u RS je 193.905.000 maraka. Srpska najviše uvozi iz Srbije, Hrvatske, Italije, Njemačke, Slovenije, Mađarske, Kine, Turske, Austrije, Ukrajine i drugih zemalja.
Uvoz veći za 24,3 odsto
Pomoćnik direktora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH za sektor carina, Bogdan Novaković, kaže da je za prvih pet mjeseci u BiH uvezeno robe u vrijednosti 6.391.772.706 KM.
– To je povećanje u odnosu na prvih pet mjeseci 2007. godine za 24,30 odsto. Izvoz je porastao za 17,3 odsto, odnosno izvezeno je robe u vrijednosti 2.792.608.626 KM. U 2007. godini rast uvoza je u odnosu na 2006. godinu povećan za 21,23, odsto, a rast izvoza za 15,25 odsto – kaže Novaković.
Inspekcija nije pronašla meso sa isteklim rokom trajanja
Vršilac dužnosti glavnog veterinarskog inspektora RS Čedo Borić, nakon tvrdnji da se u BiH iz Evrope uvozi jeftino meso sumnjivog kvaliteta, kaže da veterinarska inspekcija na području Republike Srpske nije pronašla uvezeno meso sa isteklim rokom trajanja.
– Iako nemamo podatke o oduzetom mesu na graničnim prelazima prema Srbiji, znamo da je oko 500 kilograma mesa, porijeklom iz SAD i Argentine, zaplijenjeno na administrativnoj granici Kosova i Metohije sa Srbijom – naglasio je Borić. Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.