LIVNO, Odluka Vlade Federacije BiH, prema kojoj se od 1. oktobra sva roba i usluge mogu plaćati isključivo u nacionalnoj valuti BiH – KM stvorila je brojne probleme građanima i poslovnim ljudima u Livnu, Tomislavgradu i Kupresu, opštinama u kojima desetine hiljada ljudi primaju penzije i plate u evrima i kunama.
U livanjskim trgovinskim centrima, prodavnicama i ugostiteljskim objektima mogu se vidjeti natpisi: “Plaćanje samo u markama” ili “Zabranjeno plaćanje u evrima i kunama”, a vlasnici ovih objekata našli su se na mukama šta da čine kada kućne budžete većine ovdašnjih građana čine upravo evri i kune.
Direktor Uprave za inspekcijske poslove Livanjskog kantona Dubravko Kovačević kaže da je i do sada u BiH postojala zakonska zabrana plaćanja u stranoj valuti, ali se to tolerisalo, a federalni Zakon o trgovini kojim je regulisano da se roba i usluge plaćaju isključivo u nacionalnoj valuti BiH nije poštivan.
Komentarišući odluku federalne Vlade, prema kojoj se u platnom prometu više ne može koristiti jedinstvena valuta zemalja EU i hrvatska kuna, ministar finansija Livanjskog kantona Ante Krajina smatra da je bilo vrijeme da se uvede red u platni promet Federacije BiH.
Međutim, vlasnici trgovinskih centara, prodavnica i ugostiteljskih objekata u Livnu, Tomislavgradu i Kupresu smatraju da zabrana plaćanja u evrima i kunama na ruku ide samo bankarima koji sada za konverziju 100 evra u marke uzimaju 1,5 odsto provizije.
Na području Livanjskog kantona ne postoji nijedna mjenjačnica, a brojni gosti iz Hrvatske koji dolaze u šoping u Tomislavgrad, Livno i Kupres zbog nižih cijena prehrambenih proizvoda ili turisti koji dolaze na Kuprešku visoravan sada umjesto kuna i evra moraju posjedovati isključivo konvertibilne marke, što stvara velike probleme i njima i vlasnicima objekata u koje dolaze. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
zabranjeno je uzimati proviziju višu od 1% na promjenu EUR u KM, vidi zakon o CBBH
zabranjeno je već 10 godina korištenje stranih valuta kao sredstva plaćanja u BIH, pa vidiš da je to samo na papiru za neke dijelove BIH, neka plate markom u Kninu, Šibeniku, Sisku ili Metkoviću?!!