Trgovina sa Amerikom još uvek slaba

BEOGRAD, Od ukupno 153 zemlje u koje Srbija izvozi, SAD se nalaze na 23. mjestu, dok na listi 188 zemalja iz kojih Srbija uvozi zauzimaju 10. mjesto.Spoljnotrgovinsku razmjenu Srbije i SAD karakteriše visok deficit Srbije – vrijednost našeg izvoza u SAD u prošloj godini bila je 56,5 miliona dolara, dok je iz SAD uvezeno robe u vrednosti 303,7 miliona dolara.

Predsjednik PKS Miloš Bugarin kaže da je Srbiji prije četiri godine omogućen bescarinski izvoz 4.650 proizvoda na tržište SAD, ali da nismo iskoristili tu pogodnost.

“Ograničenje za veći plasman na tržište SAD je nemogućnost malih i srednjih preduzeća iz Srbije da se na američkom tržištu pojave bez lokalnog agenta-zastupnika”, rekao je Bugarin.

Američka mala i srednja preduzeća su ciljna grupa za privrednike iz Srbije. Ali, treba imati u vidu da su to, po standardima SAD, preduzeća sa oko 120 zaposlenih, pa bi njihovi partneri u Srbiji bile domaće velike firme.

Izvoz u SAD 2,5 odsto od ukupnog

Inače, najveće američke investicije u Srbiju su dolazak duvanske industrije “Filip Moris” i kupovina smederevske željezare od “Ju-Es-stila”. Američke kompanije najprisutnije su u Srbiji u informatičkoj djelatnosti – “Majkrosoft”, HP, IBM…

“Ako znamo da je 40 odsto izvoza SFRJ u SAD plasirala Srbija, a udeo je verovatno bio i veći zbog Jugo-Amerika programa, sadašnje nominalne vrednosti izvoza su poražavajuće male”, kaže Ekonomista Miroslav Zdravković, stručnjak za makroekonomska kretanja,

Po njegovim riječima, potrebna je pomoć američke vlade Srbiji da bi srpska prehrambena industrija na velika vrata ponovo zakoračila na najveće uvozno tržište na svijetu.

“Ako ne preko “Vol marta” i drugih trgovinskih lanaca, što je mnogo vrednije rešenje, onda preko hrane za njihovu vojsku. Zahvaljujući dobrim odnosima naših vlasti sa američkim, prošle godine smo u Irak izvezli oružje, hranu i odeću u vrednosti od 185 miliona dolara, što je činilo 2,5 odsto našeg ukupnog izvoza”, zaključuje Miroslav Zdravković. Novosti

Pročitaj više:  Merkator: Mogu i da nas kupe srpski biznismeni

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts