BANJALUKA, Trideset odsto poslodavaca u Republici Srpskoj /RS/ ne isplaćuje redovno plate svojim radnicima niti redovno uplaćuje doprinose za njih, pokazale su analize Saveza sindikata RS o položaju radnika.
Anketa provedena među 1 701 radnika iz cijele RS pokazala je da više od polovine ispitanih radnika radi prekovremeno, da je 21 odsto njih svakodnevno izloženo mobingu, da je u 60 odsto slučajeva posao radnicima stresan, a da bi svaki treći radnik mijenjao poslodavca.
Savez sindikata RS najavio je danas radikalniju borbu protiv ovakve prakse, prvenstveno kroz izmjene zakona.
“Ne možemo više tolerisati i nećemo nikome da praštamo da radimo, a nemamo platu i nemamo uplaćene doprinose što praktično znači da Vlada RS mora ponuditi zakonsko rješenje da onaj ko nije isplatio radniku zarađenu platu i uplatio doprinose da se takvo djelo karakteriše kao utaja poreza”, rekla je predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić.
Ona je novinarima u Banjaluci rekla da je druga mogućnost da obračunski list ima snagu izvršne isprave i najavila da će Sindikat vršiti pritisak da se takvo zakonsko rješenje donese kao i da se donesene zakon o zabrani mobinga.
Sociolog Ivan Šijaković rekao je da su analize Saveza sindikata RS pokazale da je sociološko stanje radnika i materijalni položaj radnika u RS veoma loš, te da su radnici izloženi namjernim manipulacijama poslodavca.
“Poslodavci su privatizujući i bagatelizujući naša preduzeća i naše resurse, radnike shvatili kao instrumente, trošak, nešto čime se može potkusurivati i na njih svaljivati teret poslovanja”, rekao je Šijaković.
On je naglasio da su radnici napušteni od Vlade koja bi trebala da vodi brigu o njima preko svojih inspekcijskih i zaštitnih organa, te da je ostao samo Sindikat koji često nije u mogućnosti da adekvatno odgovori na postojeće probleme.
Stručna saradnica za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS Božana Radošević rekla je da prekovremeni rad koji je najzastupljeniji u građevinarstvu i medijima, a ukupno gledano prisutan u više od pedeset odsto slučajeva pokazuje da poslodavac profitira na račun nezapošljavanja novih radnika koji su mu potrebni i neplaćanjem prekovremenih sati.
“Ako pretpostavimo da neko preduzeće zapošljava pedeset radnika i ako su se radnici izjasnili da rade prekovremeno svakodnevno dva ili četiri sata više nego što je zakonom propisano, očito je da u tom preduzeću postoji 10 do 25 otvorenih radnih mjesta”, rekla je Radošević.
Prema njenim riječima, anketa je pokazala da radnici najviše strahuju od neisplaćivanja plate, zatim od otkaza, onda i od smanjenja plate i stečaja preduzeća, a 80 odsto ispitanih radnika se izjasnilo da ne koristi godišnji odmor na pravi način.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Šta radi sindikat u vezi sa problemom redovne isplate plata i doprinosa.NIŠTA, kako sindikalce nije sramota da uzimaju dodatke za sindikalni rad na platu, a i plate koje dobijaju profesionalci sindikalci kada ništa ne rade. Slizali se sa vlasti i pozapošljavali članove svojih porodica. Granulić ženu zaposlio u Fondu zdravstva, a kćerku u Dom zdravlja. I normalno da ne smije pisnuti, ni od Škrbe, ni od Tešanovićke, ni od Kljajčina.
ja sam odmah sutra ujutro u pola sedam, spreman i raspoložen da idem raditi pod gore navedenim uslovima, nije mi strano da radim i 15 sati dnevno, platu da ne primam po nekoliko mjeseci i da ne budem prijavljen na FZO i FPIO.
Ako ima zainteresovanih, živim u PD, neka se jave na forum za kontakt.
P.S.:može i okolina, ali uz plaćene putne troškove unaprijed, nemam od koga posuditi!