SARAJEVO, BANJALUKA, Tek 12 odsto radnika u BiH može se pohvaliti da dobije 13. platu, dok bonuse tokom godine prima svega 14 odsto zaposlenih pokazalo je istraživanje portala Posao.ba.
Istraživanjem je obuhvaćeno 15.700 radnika iz cijele BiH.
Najbolje prolaze, prema rezultatima ovog istraživanja, zaposleni u nevladinom sektoru, njih 20 odsto, koji tradicionalno dobijaju 13. platu i to u prosjeku od 1.167 KM.
Za njima slijede zaposleni u stranim kompanijama, čija 13. plata u prosjeku iznosi 867 KM, zatim zaposleni u državnim firmama i institucijama, koji primaju 654, a tek osam odsto zaposlenih u privatnim i domaćim kompanijama primaju famoznu 13. platu na kraju godine od 718 maraka.
Prema rezultatima istraživanja, bonuse tokom godine najčešće primaju zaposleni u državnim kompanijama i institucijama, njih 20 odsto, zatim oni koji rade u stranim kompanijama, udruženjima i nevladinim ogranizacijama 15 odsto, dok devet odsto zaposlenih u domaćim privatnim firmama primaju bonuse.
Najviše bonuse tokom godine primaju zaposleni u udruženjima i nevladinim organizacijima u iznosu od 1.656 KM, dok su na drugom mjestu zaposleni u stranim kompanijama koji primaju bonuse u iznosu od 1.373 KM.
Isto istraživanje je pokazalo da najbolju prosječnu platu u BiH primaju notari i ona iznosi oko 11.578 maraka, a najslabije su plaćeni obućari koji imaju čak 24 puta manju platu.
Kada su u pitanju najbolje plaćena radna mjesta, notare po visini plate slijede menadžeri, zatim direktori firmi koje se bave lizingom, softverski inženjeri, ljekari i inženjeri telekomunikacija.
Prema istom istraživanju, najslabije plaćena zanimanja u BiH su obućari, zatim trgovci na kasi, čistači, radnici na benzinskim pumpama i konobari.
Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, je kazao da je podatak da bilo ko prima neke benefite dobar podatak s obzirom na trenutnu situaciju.
“Većina poslodavaca se bori da obezbijedi redovne plate, ono što je zakonom predviđeno, a benefiti i bonusi bi trebalo da budu obezbjeđivani u skladu sa rezultatima poslovanja firmi”, kaže Milić.
Božana Radošević, stručni saradnik u Savezu sindikata RS, je navela da najmanju prosječnu platu primaju tekstilci, metalci, trgovci, ugostitelji i građevinci i da prema posljednjim podacima najnižu platu prima oko 20.000 radnika.
Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, je kazao da u BiH nije problem u visini plata, već u njihovoj redovnosti.
“Mi još nismo došli u poziciju da pregovaramo o povećanju plata već se borimo da ovo što imamo bude redovno. Tu su ključni problemi”, istakao je Bajramović.
13. plata (u markama):
Nevladin sektor 1.167
Strane kompanije 867
Privatne i domaće kompanije 718
Državne firme 654
Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.