BANJALUKA – Generalna direktorka kompanije m:tel Jelena Trivan učestvovala je na panelu „Program ekonomskih reformi – kako sačuvati i razviti ljudski potencijal u uslovima rasta ekonomskih migracija”, koji je održan u okviru treće konferencije „Izazovi i budućnost poslovanja” u organizaciji Unije poslodavaca Republike Srpske.
Učesnici panela razgovarali su o konkretnim koracima ka efikasnijem sprovođenju reformi i kako iskoristiti globalne prilike uz suočavanje sa lokalnim demografskim i socijalnim izazovima.
Uz generalnu direktorku kompnije m:tel, u diskusiji su učestvovali predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, potpredsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Dejan Mijić, te predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske Željko Tepavčević.
Diskusija se dotakla i teme približavanja članstvu u Evropskoj uniji kao prilike za zadržavanje talenata i ulaganja u rast i razvoj zaposlenih.
Generalna direktorka kompanije m:tel Jelena Trivan, kao najveći izazov cijelog tržišta i regije ocijenila je upravo deficit radne snage.
„Mi smo kao region od viška radne snage vrlo brzo došli do toga da nemamo dovoljno radne snage, ali i da imamo brz odliv kvalifikovanih radnika. Naravno da je jedno od rješenja povećanje zarada, ali ne i jedino. Potrebno je usaglasiti obrazovni sistem sa privredom. Obrazovni sistem mora da produkuje kadrove za kojim postoji potreba, a neke od profila da ukine, a sa druge strane da se radi ono što radi kompanija m:tel, a to je da studente u toku školovanja privuče svojoj kompaniji i edukuje ih za posao koji će ubuduće raditi, plaćati njihovu praksu i stvarati ugodno okruženje na koje su navikli te im omogućiti rad u domaćoj kompaniji, a ne da traže poslodavca negde u inostranstvu”, istakla je u svom izlaganju direktorka Trivan i dodala da poslodavci ne smiju bazirati svoj profit na malim platama niti da prednost treba da im bude jeftina nego kvalitetna radna snaga. P. R.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Recept ,ulaganje u studente ,molim vas recite da se salite . Pa sta da radimo sa njima , da im damo da kopaju kanale?
Pa ti ljudi nemaju nikakve sanse da dobiju posao kad dobiju diplomu od elite sa kupljenim diplomama .Pa mi smo jedina drzava na cijim bilbordima se javno salje poziv za kupovinu diplome .”postani inzinjer za 500 km mjesecno” i drzava u kojoj su firme duzne da placaju reket privrednoj komori koja se javno hvali da su pomogli da 3000 nasih gradjana za godinu dana dobije posao u EU.
Narod koji ima dobra primanja odlazi iz drzave jer ne zele da im djeca odrastaju u neizvjesnosti,sto je jos opasnije nego da odlaze
zbog finansiske neimastine.MI smo jedina drzava u kojoj kad te uhvate sa laznom diplomom ostajes na poziciji dok stranka ciji si clan ne izgubi na izborima.Mi smo jedina drzava u kojoj poslanici glasanjem sami sebi povecavaju plate,a akcize od putarina za izgradnju autoputeva trose u druge svrhe ,gdje kad registrujete auto placate naknadu za ispustenu zagadjenu vodu a niko od te naknade ne prociscava tu vodu ,gdje placate naknadu za zagadjivanje vazduha a niko od tog novca ne prociscava vazduh.
Nemojte nam vrijedjat inteligenciju .
hocete da rijesite problem?
Na sledecoj sjednici dignite ruke za zakon da koga uhvatite sa laznom diplomom dobija 10 godina zatvora kao i onoj ko mu je omogucio istu i rijesili ste problem, sa prvom presudom ce i oni koji rade a imaju laznu diplomu napustiti posao da ne zavrse u zatvoru.