BANJALUKA, Domaća drvna industrija jedna je od rijetkih grana na koju svjetska ekonomska kriza neće ostaviti gotovo nikakve negativne posljedice.
Ne samo da će zadržati postojeći obim proizvodnje, nego će većina njih u 2009. godini uveliko povećati broj radnika i postati jedna od najjačih privrednih grana Srpske.
Garant ovakvim prognozama su i juče potpisani ugovori o sukcesivnoj isporuci sirovina za ovu godinu s Javnim preduzećem “Šume RS”. To će omogućiti blagovremeno snabdijevanje preduzeća koja će stvarati konkurentan proizvod na tržištu BiH i regiona.
Neđo Ilić, direktor “Šuma Srpske” kaže da saradnja ovog preduzeća, drvoprerađivača, resornih ministarstava i Privredne komore RS garantuje jačanje ove grane industrije kao jednog od ekonomskih stubova razvoja Srpske.
– Drvni kompleks može opstati samo zahvaljujući saradnji. U trenucima kad se najavljuju udari globalne ekonomske krize, spremni smo da redovnim snabdijevanjem s naše strane, i redovnim izmirenjem obaveza od strane drvoprerađivača, uradimo sve kako bi ovu godinu završili s pozitivnim poslovnim rezultatima – rekao je Ilić istakavši da je prošlogodišnja saradnja bila više nego uspješna. Zahvaljujući zajedničkim zalaganjima, drvna industrija postala je jedina grana u zemlji koja ima tri puta veći izvoz od uvoza.
Prema riječima Ratka Macanovića, predsjednika Upravnog odbora Klastera “Drvo” iz Prijedora, kriza neminovno utiče na smanjenje tržišta i prihoda i povećanje troškova, ali da je rješenje u unapređivanju domaće sirovine, jačanju njenog kvaliteta i izvoza na nova tržišta.
– Preduzeća iz ove grane ne sumnjaju da će, ako ne povećati ovogodišnju proizvodnju, onda barem zadržati prošlogodišnju. Nećemo smanjivati broj radnika, nego ga povećavati. Naša drvna industrija ima dobru šansu da se dalje razvija i da pronalazi nove načine za plasman svojih proizvoda u Evropi – istakao je Macanović.
On je dodao da je u budućnosti neophodna veća promocija drvnog potencijala i kvaliteta namještaja kako u RS tako i u inostranstvu, jer bi se tako dodatno pojačala vjera u ovu granu industrije.
– Moramo biti svjesni i činjenice da je drvna industrija niskoakumulativna grana privrede i da nam je neophodna pomoć Vlade RS. Ohrabreni smo dogovorom Vlade i “Šuma Srpske”, koji podrazumijeva ugovaranje isporuke sirovine na tri godine. To bi omogućilo planiranje veće proizvodnje i plasmana roba – naglasio je Macanović dodajući da bi takvo poslovanje ulijevalo sigurnost i kupcima.
Ovakve ugovore, tvrdi Lazo Šinik, sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori RS, moći će potpisati sva ona preduzeća koja imaju visok stepen finalizacije, veliki broj radnika i najveće učešće u izvozu.
– Prema podacima APIF-a za 2007. godinu u Republici Srpskoj je 556 preduzeća za preradu drveta i proizvodnju namještaja, koji zapošljavaju deset hiljada radnika. Ostvarena dobit u toj godini bila je 440 miliona maraka, što dovoljno govori o njihovom značaju – podsjetio je Šinik. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.