VAŠINGTON, Stabilno tržište nekretnina je ključ za privredni oporavak u SAD, navodi radio i tv “Glas Amerike” (VOA), pozivajući se na mišljenje ekonomskih stručnjaka.
Najnoviji znak ohrabrenja za posustalo tržište nekretnina u SAD je da je prodaja kuća koje su prethodno promijenile vlasnika uvećana 3,6 odsto u junu, što je mnogo bolje od očekivanja.
Američka Nacionalne asocijacije trgovaca nekretninama navodi da se već pet mjeseci veća prodaja kuća događa istovremeno sa drugim pozitivnim ekonomskim trendovima.
Mark Zandi, glavni ekonomista sajta “Moody’s Economy.com” kaže da je tržište nekretninama jedan od glavnih indikatora ekonomskog oporavka.
“Mislim da je to jedan od uslova da stvari krenu na bolje. Ne znam kako bi finansijski sistem mogao da se stabilizuje i ekonomija ponovo zahukta ako se nastavi pad cijena nekretnina. Čini mi se da je taj trend pri kraju”, rekao je Zandi.
Rast potražnje je samo dio rješenja velikih problema koji se od sredine 2007. godine bilježe na američkom tržištu nekretnina. Iako su atraktivne kamate i stimulativni porezi za one koji prvi put kupuju kuću pomogli da se prodaja poveća, Zandi ukazuje da cijene na tom sektoru i dalje padaju.
To znači da oni koji su vlasnici kuća u kojima žive plaćaju mjesečne rate koje premašuju vrijednost njihovih zajmova, što pokazuje da je najveća prijetnja ekonomiji nemogućnost da se isplati hipoteka, ističe Zandi.
Vlada je uvela nekoliko programa koji omogućavaju osiromašenim vlasnicima da plaćaju manje mjesecne rate. Međutim, nezaposlenost, koja će vjerovatno dostići vrhunac sledeće godine, mogla bi da zakoči pozitivne trendove na tržištu nekretnina.
“Jedan od razloga što ima sve više otpuštanja je taj što se kompanije bore za opstanak, a investitori, doskora veoma nervozni, sada su uplašeni. Gubitak vjere u ekonomiju dodatno je otežao izlazak iz krize, ali je i pomogao da se shvati važnost povjerenja koje je veoma promjenljivo”, objašnjava Zandi. Agencije
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši