BANJALUKA, Udruženje potrošača Republike Srpske /RS/ izdalo je priručnik o štetnim uticajima koje pojedine igračke mogu imati na djecu, a tvrde da je puno takvih igračaka na našem tržištu.
U priručniku se navodi i kako prepoznati one igračke koje su bezbjedne za upotrebu. Prilikom kupovine igračaka za djecu svih uzrasta savjetuju da treba obratiti pažnju da li na njima stoji CE ili ECO, koji označavaju da je igračka bezbjedna. Pojedini proizvodi za djecu su opasni, jer otpuštaju boju, sadrže olovo ili otrovne hemikalije, koje se koriste kao omekšivači plastike i mogu da izazovu hormonske i razvojne poremećaje, ali i oštećenja pojedinih organa kod djece, prenose današnje “Nezavisne novine”.
“Takvih proizvoda na našem tržištu postoji puno i većina njih je opasna. Bezbjedne igračke su samo one koje imaju posebnu oznaku CE, mada su najsigurnije one koje imaju posebnu oznaku institucija pojedinih zemalja koje kontrolišu proizvode za djecu”, pojasnio je Dragutin Bošković, predsjednik Udruženja potrošača RS.
Distribuciji ovih priručnika pridružili su se i u banjalučkom Centru za predškolsko obrazovanje, jer smatraju da je bitno da se roditelji informišu kako da prepoznaju bezbjedne igračke u moru proizvoda za djecu koji se nude na našem tržištu.
“Igračke koje mi kupujemo za naše vrtiće moraju imati sertifikate, a pored toga moraju imati i dozvole za upotrebu od Ministarstva zdravlja. To su skupe igračke te ih kupujemo u malim količinama koliko nam dozvoljavaju sredstva”, rekla je Mira Galić, pomoćnik direktora Centra za predškolsko obrazovanje.
Galićeva je naglasila da najštetniji uticaj kontaminirane igračke mogu imati na djecu jasličkog uzrasta, koja u tom periodu svaku igračku stavljaju u usta, te je u tom slučaju potrebno posvetiti posebnu pažnju.
Prema njenim riječima, igračka može biti i njemačke proizvodnje, a da je obojena štetnim materijalom ili da je kineska, a da nema štetnog uticaja na dijete. Zbog toga je, kako je rekla, još bitnije obratiti pažnju na navedene oznake.
Komentariši