PODGORICA, Tender za privatizaciju državne aviokompanije “Montenegro erlajnza”, koji je prije godinu dana propao jer niko nije dostavio ponudu, ovoga puta će biti bolje pripremljen i očekuje se veći broj ozbiljno zainteresovanih, saopšteno je “Novostima” u Vladi Crne Gore.
Naš sagovornik, međutim, nije želio da precizira da li boravak vrhovnog rabina Izraela Jona Metzgera u Crnoj Gori, gdje je jevrejska populacija veoma mala, ima dodirnih tačaka sa skorim raspisivanjem tendera, s obzirom da je izraelska kompanija “El Al” pokazivala interes, a vođeni su i određeni razgovori.
Oni su na prošlom tenderu otkupili dokumentaciju, pored “Arkia erlajnza”, “Etihada” iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i kiparskog “Inuenda”. Za crnogorska “krila” interesuje se i turska aviokompanija “Turkiš erlajnz”, koja je u značajnoj ekspanziji i širi poslovanje i na tržištu Balkana i već su većinski vlasnici u bosanskoj aviokompaniji.
Strategija turske kompanije je da avioprevoznici iz regiona prevoze putnike ka njihovih većim linijama, što bi “Turkiš erlajnzu” koristilo za povećavanje popunjenosti prekookeanskih letova. Predstavnici ove kompanije su već u više navrata vodili razgovore u Vladi, a njihovo predstavništvo u Crnoj Gori intenzivira aktivnosti i, uz redovne letove za Istanbul, ima akcijske letove ka mnogobrojnim svjetskim destinacijama.
Prema nezvaničnim informacijama, nakon što su odustali od kupovine srpskog “Jat”, u “Turkiš erlajnzu” namjeravaju da intenziviraju aktivnosti usmjerene ka crnogorskoj aviokompaniji. Prema podacima sa njihovog sajta, ova kompanija je u prošloj godini ostvarila neto profit od 191 milion evra, i prevezla 29 miliona putnika. Prema ostvarenom obimu aviosaobraćaja u prošloj godini je na trećem mjestu u Evropi.
U Vladi je “Novostima” saopšteno da je namjera države da teneder za “Montnegro erlajnz” dobro pripremi, što podrazumijeva restrukturiranje kompanije i jačanje profitabilnosti.
U tom smislu je nedavno otpisan dug od 3,2 miliona evra, ali i animirani potencijalni strateški partneri, kako se ne bi ponovio neuspjeh iz prošle godine.
U “Montenegro erlajnzu” kažu da proces privatizacije ove kompanije traje već više od šest godina i da je sve vezano za taj posao u nadležnosti Vlade odnosno Savjeta za privatizaciju.
U ovoj kompaniji kažu da za pet posljednjih godina nisu dobili ni evro subvencija, iako je to praksa u regionu. Ne negiraju, međutim, da se suočavaju sa mnogim izazovima, velikom konkurencijom, porastom cijene goriva i slično.
Crnogorski nacionalni avioprevoznik dobio je u aprilu državnu garanciju za kredit od 9,6 miliona evra, sa grejs periodom od dvije godine i rokom otplate od šest godina. Iz Ministarstva finansija tada je saopšteno da će se 4,6 miliona evra iskoristiti za otvaranje novih linija, četiri miliona za učešće u kupovini novog aviona, a preostali milion za generalnu reviziju motora za avion tipa “foker 100”.
Kvarovi nisu zabrinjavajući
Kvarovi na dva aviona “Montenegro erlajnza”, koji su se dogodili tokom letova, nisu zabrinjavajući, saopštili su iz avioprevoznika i Agencije za civilnu kontrolu leta.
U posljednjih deset dana zabilježena su dva kvara na avionima MA – onom koji je vozio fudbalsku reprezentaciju u Kardif, a drugi u subotu, tokom leta za Frankfurt. Oba kvara pojavila su se u toku leta. Po riječima direktora operativnih službi i održavanja u MA Milovana Milića, embraeru koji je letio za Kardif zakazala je elektronika, a Foker 100 koji je letio za Frankfurt imao je problema sa hidraulikom. Milić je naveo da, iako MA trenutno ima finansijskih problema, na bezbjednosti ne štede i da se avioni kontrolišu prije svakog leta.
Rokovi
Nakon raspisivanja tendera za privatizaciju, rok za dostavljanje ponuda je tri mjeseca, a strateški partner bi bio izabran u naredna dva mjeseca. Na prošlom tenderu nuđeno je 30 odsto akcija kompanije, i dvije godine upravljanja, nakon čega bi strateški partner mogao da dokupi akcije do većinskog paketa. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši