MADRID, Ministri zemalja Evropske unije mjerodavni za turizam pokreću program kojim ohrabruju turiste da odlaze na odmor tokom cijele godine.
Ministri će u Madridu potpisati zajedničku izjavu u kojoj odlučno podstiču “mjere i inicijative koje ohrabruju produžavanje sezone ljetovanja u turizmu”.
Radi se o tekstu koji će usvojiti na prvom ministarskom sastanku Evropske unije o turizmu otkako taj sektor potpada pod ingerencije EU, nakon što je stupio na snagu Lisabonski sporazum. Glavni cilj inicijative je “doprinos borbi protiv sezonskog zapošljavanja i za održivo zapošljavanje i van glavne turističke sezone”.
Većina od oko 10 miliona zaposlenih u turizmu u zemljama Unije radi samo dio godine, a njihovo radno vrijeme vezano je za praznike i vremenske prilike.
“Sezonska zaposlenost važna je tema kada je riječ o konkurentnosti turizma. U tom kontekstu planiram promovisati konkretne inicijative kako bi se produžila špica sezone”, poručio je iz Madrida potpredsjednik Evropske komisije Antonio Tajani, koji je nadležan za industriju.
Jedna od inicijativa je pokretanje neke vrste programa “Erasmus za turiste”, a ideja se temelji na vrlo uspješnom programu studentske razmjene.
“Mladi ljudi ili osobe starije od 65 godina s ograničenim mogućnostima mobilnosti ili niskim prihodima dobili bi finansijsku podršku da odu na godišnji odmor van sezone”, objašnjava službenik Evropske komisije.
Sjeverni Evropljani mogli bi ići na jug Evrope zimi, dok bi građani mediteranskih evropskih zemalja mogli provesti najtoplije mjesece na sjeveru Evrope, predviđaju planovi.
Ideja dolazi iz Španije, gdje je na snazi projekat koji je znatno povećao turizam izvan sezone putem regionalne turističke razmjene. Španija je trenutno vodeća zemlja EU u sektoru turizma.
U planu je i osnovanje centra za posmatranje turizma koji bi prikupljao detaljnije statistike na evropskom nivou.
“Bila bi to neka vrsta Eurostata koji bi bio posvećen turizmu”, objašnjava službenik Unije. Time bi operatori mogli efikasnije da planiraju i bolje se prilagode novim trendovima.
EU namjerava da pregovara partnerstva sa zemljama koje nisu članice Unije, na primjer s Kinom, Brazilom, Rusijom i Indijom. Cilj je ponuditi paket putovanja koja uključuju posjete nekoliko zemalja kontinenta. Takav paket trebalo bi da olakša dolazak novih turista u Evropu i pomogne u sprečavanju da se posjete turista koncentrišu na samo jednu ili nekoliko članica EU.
Lisabonski sporazum prekretnica je u razvoju turizma u Evropi. Prvi put EU ima ovlaštenja da donosi odluke koje se tiču ovog sektora većinskim glasanjem.
Turizam čini pet odsto BNP-a EU
Turizam u EU čini više od pet odsto bruto nacionalnog proizvoda (BNP) s gotovo 1,8 miliona kompanija, uglavnom malih i srednjih preduzeća u kojima je zaposleno 9,7 miliona turističkih radnika, stoji u podacima koje je predstavila Evropska komisija.
Turistička grana kao industrija nalazi se u velikim promjenama, posebno nakon porasta prometa niskotarifnih avio-kompanija koje su znatno povećale važnost evropskog tržišta i organizacije individualnih putovanja, zbog čega su i tur-operatori pretrpjeli velike gubitke. Business
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.