“Tuš” i u BiH postaje zadruga?

tusBANJALUKA, Povjerioci firme “Tuš Trade” Bihać u stečaju, koja je poslovala u okviru slovenačkog trgovačkog lanca “Tuš”, koji se u oktobru 2014. naprasno povukao sa bh. tržišta i domaćim firmama ostao dužan desetine miliona maraka, ogorčeni su (ne)radom nadležnih institucija u BiH, jer ne čine gotovo ništa kako bi im pomogle da naplate svoja potraživanja.

Iz tog razloga, oni predlažu da se uključe u zadrugu povjerilaca ovog preduzeća kako bi zajedničkim snagama pokušali naplatiti ta višemilionska potraživanja. Taj prijedlog su donijeli po ugledu na model kojim se pokušava restrukturirati kompanija “Tuš” u Sloveniji, gdje se planira preoblikovanje ove kompanije u potrošačku zadrugu, odnosno u stabilan lanac koji bi povezivao dobavljače i potrošače.

Kako će to sve izgledati i da li bi se povjerioci iz BiH mogli uključiti u tu zadrugu, biće poznato nakon sastanka povjerilaca s predstavnicima resornih bh. ministarstava i Spoljnotrgovinske komore BiH, koji bi trebalo da bude održan uskoro.

Nedim Kalamujić, direktor kompanije “Intercamp” Sarajevo i predstavnik oštećenih kompanija, rekao je da je prošlog mjeseca održan pripremni sastanak za održavanje zajedničkog sastanka svih oštećenih na koji će biti pozvani i predstavnici Ministarstva spoljne trgovine, Ministarstva inostranih poslova te predstavnik Tužilaštva BiH.

“Tužilaštvo je pokrenulo istragu, ali nije preduzelo nikakvu zaštitnu mjeru, tako da je Mirko Tuš, vlasnik slovenačkog ‘Tuša’, sklonio novac na sigurno, pokrenuo stečaj nad kompanijom koja je vodila operativi trejding, a kompanija na koju se vodila imovina još radi, prodaje te objekte ili ih renta domaćim maloprodavcima”, rekao je Kalamujić.

Prema njegovim riječima, Mirko Tuš pokušava i u Sloveniji da uradi nešto slično, ali su se radi zaštite slovenačke privrede, proizvođača i povjerilaca uključili tamošnji kabinet premijera i pojedina ministarstva u namjeri da formiraju zadrugu povjerilaca i tako ih zaštite od pljačke.

Pročitaj više:  Kako je vlast u Republici Srpskoj ućutkala studente: Uništili autonomiju Univerziteta zarad dnevne politike!

“Na te okolnosti smo i inicirali sastanak da probamo i naša potraživanja zaštititi putem zadruge. Sve je pripremljeno, dnevni red, prijedlozi za dalje djelovanje i tako dalje. Međutim, čekamo Spoljnotrgovinsku komoru BiH da se utvrdi termin sastanka”, kazao je Kalamujić.

On je ocijenio da su Mirko Tuš i kompanija “Tuš” problem za bh. privrednike.

“Ali očigledno najveći problem smo mi sami sebi, odnosno nedostatak aktivnosti relevantnih institucija koje bi trebalo da rade na zaštiti pravne i ekonomske sigurnosti”, zaključio je ovaj privrednik.

Hasan Redžić, stečajni upravnik firme “Tuš Trade”, rekao je da će ubrzo biti održano još jedno ročište, pošto su se javili novi povjerioci s izvršnim ispravama, a koje je potrebno uvrstiti u spisak povjerilaca.

On je istakao da stečajna masa iznosi 50 miliona maraka, što su i priznata potraživanja.

Kako je kazao, na ročištu nije priznao potraživanja Slovenačke razvojne banke, koja potražuje oko 20 miliona maraka, a koja je potom podnijela tužbu, pa su sada u parničnom sporu. Redžić je još i kazao da se pokušava nešto naplatiti, te da je Odbor povjerilaca donio odluku da se ide na pobojne radnje, a kako bi uspjeli naplatiti nešto svojih potraživanja.

Podsjećamo da je “Tuš” u oktobru 2014. potvrdio da zatvara sve svoje prodajne objekte u BiH, obrazlažući to “prirodnim katastrofama”, nakon čega su uslijedile reakcije domaćih firmi.

U međuvremenu “Tuš Trade” je otišao u stečaj, te je podnesena krivična prijava Tužilaštvu BiH protiv Mirka Tuša, Milana Mlinara, Branka Cokana, Vida Habjana, kao i protiv njihovih preduzeća u BiH – “Tuš” Bihać i “Tuš Trade” Bihać, zbog “osnovane sumnje za pokušaj privrednog kriminala i prevare u privrednom poslovanju”.

Međutim, još nema informacija o toku istrage u ovom slučaju.

Pročitaj više:  Šume RS: Brinuti o nenaplaćenim potraživanjima, a ne o kadrovskim rješenjima

Ključni momenat u poslovanju slovenačkog tržnog centra u BiH dogodio se 2009. godine kada je “Tuš” osnovao “Tuš Trade”. Naime, na “Tušu” je ostala sva imovina, dok se “Tuš Trade” bavio samo trgovinom u objektima koje je iznajmljivao upravo od “Tuša”.

Tako je “Tuš Trade”, čiji je osnivački kapital svega 2.000 maraka, poslovao sa dobavljačima robe, na osnovu čega je godinama gomilao dugovanja prema njima. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts