LJUBLJANA, Vlasnik slovenačkog trgovačkog lanca “Tuš”, najbogatiji Slovenac Mirko Tuš, pušten je sa saslušanja i za njega nije zatražen pritvor nakon što je u srijedu ispitivan u policiji, objavili su slovenački mediji.
Istraga u vezi s trgovačkim lancem “Tuš” nastavlja se, a koncentrisana je na sumnje o davanju mita za dozvolu za mobilnu telefoniju, navode mediji pozivajući se na izvore bliske istrazi. Kompanija je u međuvremenu saopštila da normalno posluje.
Slovenačka policija potvrdila je u srijedu da je započela opsežnu kriminalističku istragu o poslovanju preduzeća “Tuš”. Mediji, pozivajući se na neslužbene informacije, javili su kako je istraga usmjerena na sumnje o tome kako je to preduzeće, u vlasništvu “tajkuna” iz Celja Mirka Tuša, prije nekoliko godina bez javnog tendera steklo licencu za mobilnu telefoniju.
Vrijednost imovine Mirka Tuša lani je procijenjena na 196 miliona evra, a zadnjih godina ju je značajno smanjila ekonomska kriza i teškoće u servisiranju velikih kreditnih obaveza iz vremena najveće ekspanzije lanca “Tuš”.
Policija je pretresla sjedište kompanije, a posjetila je i Agenciju za poštanske i elektronske komunikacije (APEK). Izvršen je pretres objekata na 21 lokaciji, po nalogu tužilaštva u Ljubljani, a od pet osoba koje su privedene četiri su puštene na slobodu.
Portparol holdinga “Tuš” rekao je da je istraga sprovedena u vezi s odlukom APEK-a, a ne u vezi s poslovanjem bilo koje firme u okviru holdinga. APEK je potvrdila da je krim-policija takođe obavila razgovore sa četvoro zaposlenih u toj agenciji, dok sadašnji direktor te agencije Miha Kriselj nije želio da komentariše navode holdinga “Tuš”.
Policija istražuje navode da je APEK 2008. besplatno dodijelila “Tušmobilu”, trećem po veličini mobilnom provajderu u Sloveniji, licencu za UMTS frekvenciju. Vodeći slovenački mobilni provajder, “Mobitel”, primjera radi, morao je da plati blizu 100 miliona evra za UMTS 2001. godine, dok su bežični operator “Simobil” i provajder T-2 platili 6,5 miliona, odnosno 6,3 miliona evra 2006. godine, prenose agencije.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši