– Klijentima rok od namajnje šest mjeseci za vraćanje kredita
– Skupštini prisustvovala i direktorica IRB-a Snežana Vujnić
– Čeka se presuda po tužbi IRB-a koji želi da preuzme svoje kredite plasirane preko „Banke Srpske“
BANJALUKA – „Banka Srpske“ u stečaju na računu ima oko 23 miliona KM, ali taj novac ne može biti podijeljen povjeriocima sve dok se ne donese presuda po tužbi koju je Investiciono-razvojna banka RS podnijela protiv banke tražeći da preuzmu kredite koje su plasirali preko nje.
Skupština povjerilaca „Banke Srpske“ u stečaju danas je, na maratonskoj sjednici koja je trajala čak šest časova, razmatrala i prihvatila izvještaj stečajne upravnice Mirjane Golić kao i njene prijedloge, a između ostalih, i onaj da se klijentima koji imaju kredite, a koji su danom otvaranja stečaja dospjeli na naplatu, odobri rok od šest mjeseci da izmire svoje obaveze.
Oni koji to ne budu prihvatili moraće odmah da plate kompletan iznos kredita.
Upravo je ovo bilo jedno od pitanja oko kojeg su povjerioci danas najviše polemisali. Neki su predlagali da se klijentima da duži rok od šest mjeseci, što će na kraju vjerovatno biti i prihvaćeno.
Bez odluke o Odboru povjerilaca
Na današnoj Skupštini povjerilaca trebalo je da bude izabran i Odbor povjerilaca, ali do toga nije došlo jer su predstavnici IRB-a imali zamjerke, pa je odlučeno da se Odbor bira na idućoj skupštini.
Ipak, ono što je već sada izvjesno je da će u Odbor povjerilaca biti imenovana direktorica Investiciono-razvojne banke RS Snežana Vujnić, kao zastupnik povjerioca koji ima najveća potraživanja.
Snežana Vujnić danas je i prisustvovala ročištu, ali je sudnicu napustila prije kraja.
Na današnjoj skupštini, između ostalog, ponovo se moglo čuti da su se krediti dodjeljivali nezakonito i bez pokrića, a vještak je utvrdio da je vrijednost obezbjeđenja kredita daleko manja od one koja je prikazana u knjigama banke.
Golić: U petom suspendovanom redu prebijaćemo dugovanja
Stečajna upravnica Mirjana Golić je rekla da je danas usvojeno sve što je predloženo i da se sada ide u unovčavanje imovine banke i naplatu kredita.
„Doneseno je nekoliko zaključaka. Između ostalog, da se ide u naplatu kredita od klijenata koji su voljni da izmire obaveze u cjelokupnom iznosu. To se odnosi i na utužena potraživanja i tu smo učinili određene ustupke jer nećemo naplaćivati zakonsku zateznu kamatu obračunatu nakon utuženja tih klijenata. Takođe, imamo podnesenu i tužbu za izlučna prava od strane IRB-a. Taj postupak koči dalji tok stečajnog postupka u dijelu namirenja povjerilaca. Na žiro – računu imamo dovoljno novca za izmirenje povjerilaca zaključno sa četvrtim isplatnim redom i čak više od 50 odsto potraživanja povjerilaca u redovnom petom isplatnom redu. Za te isplate je potrebno 26 miliona, a mi sada imamo 23 miliona KM“, rekla je ona.
Predstavnici „Elektroprivrede RS“ glasali su protiv izvještaja stečajne upravnice nezadovoljni zbog toga što ih je svrstala u peti suspendovani isplatni red.
Ona je istakla da će nakon rješenja spora sa IRB-om vidjeti na koji način će se rješavati dalja naplata, odnosno da li će se ići na prodaju portfolia ili će se on ustupiti povjericima da sami naplaćuju i podmiruju se.
Pojasnila je da će kada na naplatu dođe peti suspendovani isplatni red u kojem se nalaze povezana lica, odnosno javna preduzeća i institucije RS, prema Zakonu o bankama, doći do prebijanja dugovanja i potraživanja sa povjeriocima u ovom redu.
Kao primjer navela je Ministartsvo finansija koje ima depozite u banci, ali i obavezu po osnovu garancije koju je dalo za kredit preduzeća „Nikola Tesla“.
„Ima još javnih preduzeća koji imaju kredite i na isti način bi se i sa njima prebijali dugovi, a nakon toga bi skupština donijela odluke kako dalje sa portfoliom. Ja smatram da bi ga država trebala preuzeti s obzirom na to da je ovo državna banka i da ima značajnu imovinu upisanu kao hipoteku pa bilo bi nelogično da se ta hipoteka ne upiše na RS. Najlakše bi bilo prodati ovaj portfolio bankama daleko ispod vrijednosti“, naglasila je ona.
Sporovi teški 135 miliona KM
Inače u izvještaju stečajne upravnice koji je Skupština danas razmatrala, a koji je CAPITAL prošle sedmice objavio, navedeno je da povjerioci „Banke Srpske“ u stečaju samo u protekla dva mjeseca podnijeli 35 tužbi protiv ove banke, a ukupna vrijednost sporova iznosi 134,7 miliona KM.
U izvještaju stečajne upravnice „Banke Srpske“ Mirjane Golić navedeno je da je podnesen 21 prijedlog za nastavak ranije podnesenih tužbi „teških“ 90,46 miliona KM, dok je 14 novih tužbi čija vrijednost iznosi 44,2 miliona KM. S obzirom da je u međuvremenu postignut dogovor sa jednim povjeriocem, broj tužbi je samnjen na 34.
U izvještaju je navedeno i da je banka od otvaranja stečaja, 4. aprila pa do kraja avgusta uspjela da naplati 5,4 miliona KM potraživanja. Istaknuto je i da je nekoliko lica iskazalo interes za kupovinu imovine banke u Prijedoru, ali za prodaju je potrebna odluka Skupštine povjerilaca.
Ukupna prijavljena potraživanja povjerilaca od „Banke Srpske“ iznose 252 miliona KM, od čega je upravnica priznala 182 miliona, a osporila 70 miliona KM.
CAPITAL: Marina Čigoja
24 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pitanje za direktora Radu Rastoku: Koji radnici Agencije su rođaci i kumovi? U odgovoru na ovo pitanje neka Vam pomognu Vaši savjetnici Dragan Serdar, Željka Rakocija i Slavica Injac. Posebno Dragan Serdar koji Vam sjedi u krilu i koji je dio mreže seoskog nepotizma.
Kažete da je bankarski sektor stabilan i siguran Rade? A sami znate da nije. Zašto Vi Rade svjesno obmanjujete javnost i depozitare? Da li Vam je poznato da ugrožavate ustavni poredak Republike Srpske?
Zašto direktore Rade, Slavica Injac ne može da sjedi sa Vama u kancelariji? Da li zato što Dragan Serdar voli da sjedi u nečijem muškom krilu?
Opa, zaigrala mecka u ABRS. Kontrolnom organu koji nije kontrolisao rad Balkan Investment Banke pa je avojim neradom ili nesavjesnim radom ili namjerno doveo do propasti banke, ostecenja drzave, depozitara i gradjana a radnike Banke poslao na ulucu.
Kako je moguće direktore Rastoka da bankarski sektor nije bio siguran i stabilan kad je Slavica bila direktor a Vi rukovodilac direktne kontrole banaka, a sada jeste kada ste Vi direktor? Ima li u tome Vaše trolicnosti po kojoj ste poznati, a možda i licemjerstva?
Da li je moguće direktore Rastoka da su brkovi direktora Miodraga Berica posjedili od straha da ne ode u zatvor? Da li imate u planu da mu o trošku Agencije platite farbanje brkova kako bi situacija bila ljepša?
Molim ABRS grobara Banke Srpske i Bobar banke da tekstove koji se odnose na ove dvije banke ne koriste za iznosenje svog prljavog vesa. Vi ste ucinili sto ste ucinili sad se j###te o svom trosku na nekom drugom mjestu.
Mi članovi Sindikata Agencije volimo ići u kafić od naše bivše direktorice Slavice Injac, na kafu. Kafić se zove Downtown i Slavica Injac ga je dobila kao reket od firme Vrbas da bi kupila prostor za Agenciju za bankarstvo. Kafić Downtown se nalazi u istoj zgradi gdje i Agencija za bankarstvo.
Super , dolazimo tu i mi radnici iz propale Srpske i Bobar banke.
????
?????????
Mi bankari iz dvije sistemske banke, morali smo unajmljivati stan od Zeljke Rakocije pored parka Petra Kocica, jer nas je ucjenjivala da će ublažiti mjere prema bankama kao član Odbora za superviziju i korektivne mjere. Posteljina joj uopšte nije zategnuta.
Sta je sa Zarkovicem , on je def nspistio agenciju ?
Da li planirate direktore Rastoka da primjenjujete regulatorne standarde ili će te nastaviti kao i do sada?
Da li imate zvaničan dokument koji definiše superviziju sistemski značajnih banaka?
Zašto direktore Rastoka još niste uspostavili organe Agencije u skladu sa novim Zakonom o Agenciji za bankarstvo RS?
Direktore Rastoka, da li ste prijavili organima reda Vašu kolegicu Miru Bjelac koja je odobravala kredite u Balkan banci na Kajmanska ostrva i Panami fiktivnim firmama, koja je kod Vas predsjednica UO Agencije za bankarstvo RS?
Zategnuce joj se.
Mi u Sindikatu Agencije slušamo samo pjesmu Svjedok saradnik. Ima nas puno saradnika. To četa Sindikata.
Bjede li i sramote srpske.
Pa Edvinas je za vas crvenkapica on je bar radio za svoju drzavu svoga gazdu i na kraju za sebe.
Za koga ste vi radili?
Za potomke debile zna se. Pogresno ste radili jer ste im ucinili medvjedju uslugu napravili ste od njih parazite i oni nece moci egzistirati, u velikoj vecini slucajeva ni spomenike vam nece ispraviti kako to nasi pravoslavni i narodni obicaji nalazu.
Eto to vam je to nesretnici.
Puno se brineš bankaru za narodne običaje.
Bankaru voliš spomenike, da nisi zanatlija?
Bankaru, tj. recimo Navickasu, nosio si parfeme i bombonjere ženama u Agenciju, za nas si prava crvenkapica.
Eto srece da sam Edvinas