SARAJEVO – Tužilaštvo BiH uzelo je u rad predmet u kojem se Ljubomir Vidović i Ljubo Subotić iz Gradiške sumnjiče za pranje novca, nakon što su oni u Osnovnom sudu Gradiška osuđeni na minorne novčane kazne, saznaje portal CAPITAL.
Zbog izrečene novčane kazne i neadekvatnih sankcija za šumokradice, vještak čiji je identitet poznat CAPITAL-u, krivičnu prijavu protiv Ljubomira Vidovića, vlasnika preduzeća „Beli – Borna“, te Ljube Subotića, vlasnika firme „Subotić drvopromet“, podnio je Tužilaštvu BiH u januaru 2017. godine zbog sumnje u izvršenje krivičnog djela Pranje novca.
O ovom slučaju CAPITAL je pisao u tekstu „Šumokradice pod zaštitom države!“, koji je objavljen u januaru ove godine.
Iz Tužilaštva BiH su, skoro dvije godine nakon podnošenja prijave, odgovorili podnosiocu ističući da će ga obavijestiti ako donesu odluku o nesprovođenju istage ili o obustavi istrage, čime su potvrdili da se pomenutim predmetom bave.
Podsjećamo, Vidović i Subotić istraživani su i procesuirani u institucijama RS, ali su na kraju u Osnovnom sudu Gradiška osuđeni na minorne novčane kazne i pored mnogobrojnih dokaza.
Krali trupce, falsifikovali otpremnice i šumarski čekić…
Sve je počelo u martu 2013. godine zaustavljanjem kamiona sa nelegalnim trupcima od strane policije na području Gradiške, nakon čega je napravljen plan kontrole drvnih sortimenata u tri preduzeća.
Nakon provjera, saslušanja, pretresa i oduzimanja dokumentacije i trupaca bez dokumentacije, o čemu smo detaljno pisali, u novembru 2014. godine Okružno tužilaštvo Banjaluka je donijelo Naredbu o sprovođenju istrage protiv Ljubomira Vidovića zvanog „Beli“.
Nakon toga slijedi ispitivanje Ljube Subotića, vlasnika firme „Subotić drvopromet“, u svojstvu svjedoka, jer je posjedovao falsifikovani šumarski čekić, kao i bjanko otpremnice koje je kupio od Vidovića.
Subotić je priznao da je koristio falsifikovani čekić za obilježavanje tupaca, kao i da je od Vidovića kupio bjanko otpremnice.
Saslušana su i brojna druga lica koja su svjedočila da se otpremnice istog serijskog broja u Vidovićevom preduzeću razlikuju od onih u ŠG, kao i da su potpisi falsifikovani, podaci o količinama trupaca dopisivani i prepravljani.
Tek u decembru 2015. godine kao osumnjičeni je saslušan Vidović koji je u prisustvu advokata rekao da trenutno nije spreman da odgovara na postavljena pitanja i da će izjavu dati postupajućem tužiocu.
Uprava kriminalističke policije MUP-a RS krajem decembra iste godine podnosi Tužilaštvu Izvještaj o otkrivanju izvršioca za krivično djelo Zloupotreba ovlaštenja u privredi za Ljubomira Vidovića iz Gradiške.
U Izvještaju, koji je u posjedu CAPITAL-a, navedeno je da postoje osnovi sumnje da je Vidović kao direktor preduzeća „Beli – Borna“ počinio navedeno krivično djelo u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi od 1,1 milion KM za svoje preduzeće.
Policija je istakla da je Vidović prilikom kupovine drvnih sortimenata sačinjavao lažne otpremne iskaze i potvrde o plaćanju i prijemu robe, odnosno prikazivao lažne bilanse poslovanja i time ili prikrivanjem činjenica neistinito prikazao poslovanje preduzeća „Beli – Borna“.
Uz Izvještaj, policija je Tužilaštvu dostavila 20 materijalnih dokaza i obavještenja.
Policija je izvještaj Tužilaštvu podnijela i protiv Ljube Subotića, vlasnika „Subotić Drvoprometa“ sa sjedištem u Gradišci, zbog postojanja osnova sumnje da je od septembra 2010. do januara 2013. godine izvršio krivično djelo Zloupotreba ovlašćenja u privredi.
On je, prema izvještaju policije, u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi od 386.474 KM, sastavljanjem lažnih isprava prilikom kupovine trupaca, odnosno prikazivanjem lažnih bilansa i prikrivanjem činjenica, neistinito prikazao poslovanje svog preduzeća.
Subotić je kao osumnjičeni saslušan u decembru 2015. godine kada je isto kao i Vidović postupio, odnosno rekao da nije spreman da odgovara i da će izjavu dati postupajućem tužiocu.
U Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka za CAPITAL su ranije rekli da su u martu 2016. godine podigli optužnice protiv Vidovića i Subotića zbog krivičnih djela Falsifikovanje isprave.
Postupajući po optužnicama Osnovni sud u Gradišci donio je 17. i 18. maja 2016. godine osuđujuće presude.
Prema saznanjima CAPITAL-a Vidović i Subotić osuđeni su na minorne novčane kazne, nakon što su sklopili sporazum o priznanju krivice, koji je Osnovni sud Gradiška prihvatio.
To nije bilo moguće potvrditi jer su šumokradice pod zaštitom gradiškog Suda koji nam donesenu presudu nije želio dostaviti u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama.
„Obzirom da je krivični postupak vođen protiv fizičkih lica, a da svrha kažnjavanja u skladu sa važećim Krivičnim zakonikom u smislu navedenog nije isticanje na stub srama i svakodnevno povlačenje u sredstvima javnog informisanja, nego prevaspitavanje učinioca da ubuduće ne čini krivična djela, javni organ zaključuje da se tražene informacije isključivo tiču ličnih interesa koji se odnose na privatnost trećih lica“, naveo je sekretar Suda Miron Bjelovuk.
Bjelovuk se zabrinuo i da bi objavljivanjem presude Vidović i Subotić „veoma izvjesno mogli trpiti nematerijalni štetu u vidu duševnih bolova opterećeni osjećajem srama i nelagode“.
Predsjednik Osnovnog suda Gradiška Veljko Krejić nije odgovorio na našu Žalbu upućenu zbog odbijanja sekretara tog suda i službenika za informisanje Mirona Bjelovuka da nam dostavi presudu.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kriminalna drzava ! Fuj!! I sta tu obican covek da radi