BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) utvrdila je Prijedlog zakona o oduzimanju imovine stečene izvršenjem krivičnog djela, kojim se regulišu uslovi, postupak, organi nadležni za provođenje, otkrivanje i upravljanje imovinom, koja je stečena izvršenjem krivičnog djela.
Ministar pravde RS Džerard Selman rekao je da će tužilaštvo, u slučaju osnovane sumnje za vrijeme finansijske ili bilo koje druge istrage da je izvršeno krivično djelo, podnijeti zahtjev za privremeno oduzimanje imovine.
“Kada sud dobije taj zahtjev, pozvaće lice protiv kojeg je zahtjev podnesen, koje je dužno da donese dokumentaciju i predoči kako je steklo spornu imovinu”, rekao je Selman.
On je pojasnio da, ukoliko se u toku istražnog postupka utvrdi da je određeno lice izvršenjem krivičnog djela steklo imovinu, postoji mogućnost da se ta imovina privremeno ili trajno oduzme.
“Nakon završetka sudskog postupka, agencija koja će se formirati na osnovu zakona, upravljaće pokretnom i nepokretnom imovinom. Pokretnu imovinu će prodavati, a taj novac biće prihod budžeta. Ukoliko je riječ o nekretninama, one će se u zemljišnim knjigama uknjižiti kao imovina RS”, precizirao je Selman.
Selman je rekao da je u provođenju ovog zakona predviđena saradnja više organa u okviru institucija RS, ali i postupanje nadležnih pravosudnih institucija, odnosno tužilaštava i sudova.
“Pri Ministarstvu unutrašnjih poslova /MUP/ formiraće se posebna jedinica za finansijske istrage, koja će biti pod ovim ministarstvom, ali naloge za istrage dobijaće na osnovu naredbi tužioca, a sva ostala postupanja vodiće se u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku”, objasnio je Selman.
Govoreći o pružanju međunarodne pravne pomoći, Selman je naveo da će ona ići putem sudova i tužilaštava u RS, Ministarstva pravde, a sa državama sa kojim BiH ima potpisane bilateralne ugovore odvijaće se putem ministarstava pravde i spoljnih poslova BiH.
On je dodao da su nakon provedenih javnih rasprava izvršena određena terminološka usaglašavanja sa zakonima o krivičnom postupku, o parninkom postupku, kao i sa Krivičnim zakonom.
Ministar Selman rekao je da je Vlada RS prihvatila zahtjev Saveza sindikata RS da ovaj zakon stupi na snagu 1. jula iduće godine, umjesto početkom godine, tako da tokom prvih šest mjeseci formiranje agencija za upravljanje pokretnom i nepokretnom imovinom neće opteretiti budžet.
Selman je dodao da budžet agencije od 900.000 KM nije u cjelosti za plate, tako da se kompletan iznos svakako ne bi mogao uštedjeti, kako je to ocijenio sindikat.
On je naveo da ova agencija puni i budžet, navodeći primjer Italije koja je zaplijenila oko 100 miliona evra, te Srbije koja predvidjela prihode od 130 miliona evra do kraja godine.
Selman je rekao da je utvrđen i Prijedlog zakona o zemljišnim knjigama RS koji je, kako je naveo, u principu usaglašavanje sa Zakonom o stvarnim pravima.
On je istakao da je jedna od osnovnih novina u ovom zakonu to da je informacini sistem zemljišne knjige svojina RS i sastavni dio informacionog sistema Vlade RS.
Utvrđen je i Prijedlog zakona o izvršenju krivičnih sankcija, koji reguliše način postupanja ustanova koje se formiraju za izvršenje krivičnih sankcija, lica koja u njima rade, kao i osuđenih lica.
Selman je naveo da je zakon zbir svih dosadašnjih izmjena i dopuna, kojih je bilo više od 50 odsto, zbog čega je izrađen novi zakon.
“Jedna od osnovnih novina predviđa da Ministarstvo pravde po pravu nadzora može da ukine rješenje o odobravanju korištenja određenih pogodnosti, kao i da prekine odluku komisije o uslovnom otpustu”, rekao je on.
Vlada RS je utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečajnom postupku, kojim su skraćeni određeni postupci u stečajnom postupku.
On je dodao da su data veća ovlašćenja skupštini povjerilaca, koja može da odredi koja je najniža cijena, ispod koje se ne može prodati neko preduzeće, kao i da traži i druge uslove prilikom unovčavanja i prodaje stečajne mase.
“To znači da budući kupac mora da zadrži određenu djelatnosti i zaposli radnike, kao i da investira u preduzeće. Osim toga, kupac je dužan da preuzme i kompletnu arhivu”, pojasnio je Selman.
Vlada RS je utvrdila i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o notarima, kojim se mijenjaju uslovi pod kojima određeno lice može polagati notarski ispit.
Ministar je podsjetio da sada to pravo ima diplomirani pravnik sa položenim pravosudnim ispitom i određenim periodom rada kod notara ili u Notarskoj komori, ali da je predviđeno da ga mogu polagati svi diplomirani pravnici sa položenim pravosudnim ispitom i najmanje pet godina radnog iskustva nakon položenog pravosudnog ispita.
On je rekao da notarskoj ovjeri neće više podlijegati akti koje donese Vlada RS, kao osnivač određenih preduzeća ili ukoliko se ona pojavljuje kao kupac određene nekretnine, što se odnosi i na lokalne zajednice.