BANJALUKA, Radnici banjalučkog “Sintetika”, njih 80, podnijeli su Osnovnom sudu u Banjoj Luci kolektivnu tužbu protiv poslodavca, jer im duguje 70 plata, kao i uplatu doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje za sedam godina.
– Prvo sudsko ročište po ovoj tužbi bilo je zakazano 5. maja u Osnovnom sudu u Banjoj Luci, ali advokat kojem su radnici dali punomoć nije došao na suđenje, tako da je ročište odgođeno za drugi termin, dok radnici ne nađu novog advokata – izjavila je za “Glas Srpske” pravnik u Savezu sindikata RS Jagoda Zvonar.
Ona je navela da je prije nekoliko dana razgovarala sa radnicima “Sintetika” i da je ostala zaprepašćena zbog “neljudskih uslova u kojima žive i rade”.
– To nije proizvodnja, nego fabrika koja najviše podsjeća na bunker. Radnici nemaju šta da rade i besposleni dolaze na posao da “skrate” dan – rekla je Zvonareva, dodajući da su radnici “Sintetika” u najtežem položaju u odnosu na sve druge radnike u Srpskoj.
Pojedinačne tužbe protiv poslodavca pokrenuli su radnici “Sintetika” Mirjana Klincov, Nedeljko Stojaković, Fatima Šubert, Borka Diljević, Aleksandra Kosić, Dosta Spasenić i Dobrila Vukoman. U tužbama koje su predali u pravnu službu Saveza sindikata RS, radnici su zatražili od suda pokretanje stečajnog postupka, zato što nisu istinite tvrdnje da je privatizacija “Sintetika” bila uspješna.
Radnici su rukovodstvo “Sintetika” tužili i zato što im od 2001. godine nisu plaćali doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje i što fabrika nije pokrenula proizvodnju kako su tvrdili njihovi poslodavci. Obavijestili su i sindikalnu pravnu službu da se mašine prodaju i izvoze iz fabrike, a niko ne zna kome i po kojoj cijeni.
– Više od pet mjeseci privatna firma “Antonić trejd” je u fabričkom krugu “Sintetika” navodno čuvala svoje rashodovane mašine za pakovanje cigareta. To nije istina, jer radi se o skupim i modernim mašinama za koje smo saznali da pripadaju poznatom duvanskom biznismenu Stanku Subotiću-Canetu. Radnici sumnjaju da se fabrika priprema za preprodaju i da u tom slučaju nećemo ostvariti nikakve nadoknade – kaže radnik Nedeljko Stojaković.
Rukovodstvo
Iako je jasno da “Sintetik” ne radi i da na fabrici nema ni prozora, kamoli proizvodnje, direktor “Sintetika” Slavko Pejić odbacio je optužbe radnika i istakao da za njih nema nikakvog osnova.
Fabriku “Sintetik” privatizovao je 2002. godine Momo Ratkovac iz Banja Luke. On je, takođe, odbacio tvrdnje radnika da rasprodaje mašine i da priprema preprodaju fabrike Stanku Subotiću.
– Dopustio sam firmi “Antonić trejd” da smjesti mašine u krug fabrike i to je cijela priča o navodnoj reprivatizaciji – tvrdi Ratkovac.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.