TUZLA, Dok je nekada metaloprerađivačka industrija tuzalnske regije bila ponos svih zemalja bivše države, nikada ozbiljnije kao ove godine nije upozoreno da su radnicima ugrožena sva njihova radnička prava.
U Tuzlanskokm kantonu oko 100. 000 osoba je na Birou za zapošljavanje, a uskoro bi im se mogla pridružiti armija radnika metane industrije, upozorio je Sindikat metalaca Tuzlanskog kantona. (TK)
Radnici metalne industrije TK upozorili su na veoma teško stanje, neredovne plate te na preko deset godina neuplaćenog radnog staža. Najteže je u Livnici čelika Tuzla i u Fabrici transportnih uređaja (TTU).
Mehmed Terzić kaže da 300 radnika TTU, pa i on sam žive na rubu egzistencije.
„Vjerujete li vi meni da ja ove godine nisam imao kokoš da kupim za 1. Maj, a nekada sam janje pekao. Ja imam pola marke u džepu. Nama niko ne uvezuje radni staž, niko o nama ne brine. Niko ne upozorava što je TTU blokiran. Ja sam od nove Vlade odmah tražio sastanak, nikada me još nisu primili. U TTU su doveli neku novu firmu, nikada niko nije upozorio koliki je to kriminal i da je to prošla Vlada nezakonito napravila“, ogorčen je Terzić.
Koliko je stanje u metalskoj industriji složeno govori i primjer fabrike „Rudar invest“ iz Banovića.
Pored toga što im nije 12 godina uvezan radni staž, nisu izgubili vjeru u svoj posao jer, kako kažu, mjesečno primaju mnimalac kojim donekle ipak mogu prehraniti svoju porodicu.
Predsjednik Sindikata Rudar investa Mirsad Dedić Vladi je uputio nekoliko zahtjeva.
„Trebalo bi nam uvezati radni staž, trebali bi nam veći dohoci. Ali Vlada bi nam prije svega trebala osigurati posao, jer Rudar invest nije likvidan i dokle ćemo mi ovako raditi i primati ovaj minimalac ni sami ne znamo. Zato želimo da nam Vlada pomogne da dobijemo posao. Mi od ove Vlade puno očekujemo jer je puno i obećala. Zato se nadamo da neće biti kao prije“, kaže Dedić.
Metalna industrija je na izdisaju i za sada niko ne pronalazi interes da joj se pomogne. Postignut je dogvor s Vladom TK, no ni jedan konkretak korak još nije napravljen.
Predsjednik Sindikata metalne industrije TK Mešan Vildić kaže da im je Vlada obećala pokretanje proizvodnje u ovoj grani industrije i svoje obećanje za sada održava samo održavanjem sastanaka sa Sindikatima.
„Mi s Vladom pravimo jedan konzorcij u metaloprerađivačkoj industriji između državnih i privatnih firmi kako bismo zajedno napravili zajedničku platformu. Mi želimo da metaloprerađivačka industrija bude kao prije osovina razvoja ove regije“, smatra Vildić.
Zbog velikog gubitka tržišta brojne metaloprerađivačke firme su primorane otpuštati radnike što je dodatni problem na ionako nezavidan položaj ove grane industrije. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.