BANJALUKA, Banjolučka regija najskuplja je za život u Republici Srpskoj, ali tu su i najveće plate i najviše zaposlenih, dok se najmanje troši i zarađuje na istoku Srpske.
Najveće plate u februaru primili su Banjolučani, Bijeljinci i radnici u Istočnom Sarajevu, a prosječno zarada iznosila je oko 800 maraka. Prosječna plata u Doboju bila je oko 700 maraka, dok je najniža prosječna plata u februaru bila u Bratuncu i kretala se oko 600 maraka.
– Na području opštine Bratunac trenutno ima 3.900 nezaposlenih i 2.423 zaposlenih, a prosječna plata je oko 600 maraka, dok je potrošačka korpa u Bratuncu 1.254 marke – rekla je samostalni stručni saradnik u Odjeljenju za privredu i društvene djelatnosti opštine Bratunac Andrijana Marković.
Najskuplji, ako se porede cijene životnih namirnica, su Banja Luka i Trebinje.
Tako Trebinjci hljeb plaćaju od jedne do 1,3 marke, mlijeko košta od 1,3 do dvije, šećer 1,4 maraka, brašno od 90 feninga do 1,5 maraka.
Cijene hljeba u Banjoj Luci kreću se od 0,90 do 1,2 maraka, dok mlijeko košta između 1,30 i 1,70 maraka. Kilogram šećera košta između 1,40 i 1,60 maraka, dok se ulje kreće od 1,85 do 2,50 maraka.
Cijene u banjolučkim kafićima, bez premca su najskuplje u Republici Srpskoj. Za kafu u centru Banje Luke potrebno je izdvojiti 1,5 maraka, dok se u većini ostalih opština u RS cijena kafe kreće od jedne do 1,2 maraka. Slično je i sa ostalim pićima koji su u Banjoj Luci skuplja najmanje za pola marke u odnosu na ostale opštine.
Da se životni standard dosta razlikuje u većini dijelova Srpske, pokazuju i cijene stanova koje su u manjim opštinama dosta niže, za razliku od urbanijih sredina.
U agencijama za prodaju nekretnina u Bratuncu rekli su da se cijene stanova po metru kvadratnom kreću od 750 do 900 maraka, dok je, prema riječima zaposlenih u banjolučkim agencijama, cijena kvadrata stana u najvećem gradu Srpske tri do četiri puta veća.
– Cijene stanova zavise od lokacija, i kreću se od 1.300 do 3.500 maraka po kvadratu – rekli su u banjolučkim agencijama za nekretnine.
Stanovi u Trebinju mogu se kupiti od 1.000 do 2.000 maraka po kvadratu, dok su u Bijeljini, Doboju i Istočnom Sarajevu najviše cijene po kvadratnom metru oko 1.700 maraka, potvrdili su u agencijama za nekretnine.
Predsjednik Udruženja pokreta potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da cijene životnih namirnica u regijama u Srpskoj osciliraju u zavisnosti od ponude i tražnje.
– Ako pravimo poređenja, najskuplje namirnice su u Banjoj Luci, u odnosu na neka ruralna područja. Iako su cijene većine proizvoda u regijama približne, kada se svi troškovi izračunaju, najviše novca za život mora se izdvojiti u banjolučkoj regiji – naglasio je Petrović.
On je dodao da je u urbanim područjima, kao što su i Bijeljina, Istočno Sarajevo i Trebinje, cijene više zbog većeg broja stanovnika, koje stvara veću ponudu i potražnju.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna neto plata u Republici Srpskoj u februaru mjesecu iznosila je 772 maraka, i u odnosu na platu iz januara 2010. godine manja je za šest maraka.
Sindikalna potrošačka korpa za februar u Srpskoj iznosila je 1.646 maraka, a prosječna plata je pokriva sa 46,89 odsto.
Region i EU
Beograd je najjeftiniji grad za život u odnosu na sedam glavnih gradova u regiji, zaključak je istraživanja koje je proveo Savez ekonomista Srbije, dok je najskuplji život u Zagrebu, što je sasvim suprotno prethodnim istraživanjima koja su pokazivala da je srbijanska prestonica jedna od najskupljih na širem području.
Istraživanjem, koje je sprovedeno, obuhvaćene su maloprodajne cijene 28 proizvoda u Beogradu, Zagrebu, Ljubljani, Sarajevu, Podgorici, Sofiji, Budimpešti i Bukureštu.
Od članica Evropske unije, Danska je najskuplja za život, sa potrošačkim cijenama koje iznose 141 odsto u odnosu na prosjek EU, dok je Bugarska najjeftinija sa 51 odsto od prosjeka, saopštio je Statistički biro EU Eurostat. Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.