BANJALUKA, U BiH je krajem prošle godine registrovano 165 000 nezaposlenih lica, mlađih od 30 godina, što je 35 odsto od ukupnog broja onih koji ne rade, rečeno je u Banjaluci na današnjem sastanku nevladinih organizacija i novinara.
BiH je jedina država u regionu koja UN u posljednje tri godine nije poslala izvještaj o zapošljavanju mladih, istaknuto je na sastanku organizovanom povodom početka realizacije projekta o marginalizovanim grupama u društvu.
Koordinator projekta iz Helsinškog parlamenta građana Banjaluka Aleksandar Žolja pojasnio je da je riječ je o projektu “H-Pres” Evropske komisije, čiji je cilj poboljšanje položaja marginalizovanih i ranjivih grupa u BiH, kao i borba protiv diskriminacije putem zajedničkih akcija nevladinih organizacija i medija.
“Projekat je usmjeren na izgrađivanje saradnje između medija i udruženja marginalizovanih i ranjivih grupa. Namjera nam je da mediji što profesionalnije i češće izvješavaju o ovim grupama, ali i da utičemo na relevantne institucije i osobe da poboljšaju javne politike i praksu prema ovim kategorijama”, istakao je Žolja.
On je rekao da će se projekat provoditi narednih 30 mjeseci i da je zamišljen kao mjesečni “doručak sa novinarima” u Banjaluci i Sarajevu, kao i sa predstavnicima marginalizovanih grupa, u koje spadaju i mladi u BiH.
Bojana Trninić iz Nevladine organizacije “Perfektum mobile” istakla je da je od 1996. godine, prema nezvaničnim podacima ambasada, vladinih institucija i međunarodnih organizacija, BiH napustilo više od 100 000 mladih.
“Posebno je zabrinjavajuće da broj mladih koji žele napustiti BiH raste iz godine u godinu. Imamo podatke da je odmah poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 49 odsto mladih željelo otići iz zemlje, a danas je taj procenat između 77 i 83 odsto”, navela je Trninićeva.
Osim Helsinškog parlamenta građana, projekat će provoditi Udruženje mladih novinara RS iz Banjaluke i Fondacija “Kjur” iz Sarajeva.