BANJALUKA, SARAJEVO , Vodeći distributeri i prodavači igračaka u BiH tvrde da na bh. tržištu nema igračaka s magnetnim dijelovima, koje je američki distributer “Maga brend” povukao iz prodaje nakon što je utvrđeno da su one opasne po zdravlje i život djece.
Konkretno, u pitanju su modeli magtastik, magnetiks i magnaman magnetik.
Odluku o povlačenju igračaka donijela je Organizacija za bezbjednost potrošača u Americi. Istraživanje te organizacije je pokazalo da nekoliko progutanih magneta u crijevima može uzrokovati “pucanje” crijeva, infekciju ili blokadu rada crijeva, što može dovesti do fatalnog ishoda.
Desimir Miljić, glavni zdravstveno-sanitarni inspektor RS, rekao je da su inspektori upoznati sa igračkama distributera “Mega brend”, te da redovno kontrolišu po prodavnicama, ali da nema zakonske regulative koja bi im omogućila da one budu povučene sa tržišta.
“Tek sada se donosi uredba na nivou EU, kojom će biti rečeno da takve igračke moraju da budu jasno označene. Ono što mi možemo preporučiti je da roditelji budu oprezni ili još bolje, da ne dozvoljavaju igranje s takvim igračkama”, kazao je Miljić.
Svetko Udovičić, direktor prodaje u banjalučkom preduzeću “Dexico”, jednom od najvećih distributera igračaka u BiH, rekao je juče da ovo preduzeće nije imalo u prodaji igračke “Mega brenda”.
Isto su potvrdili i prodavači u većini banjalučkih i sarajevskih prodavnica igračaka, koji su kategorično tvrdili da ne prodaju bilo kakve igračke koje sadrže magnetne dijelove.
Mensud Lakota, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača FBiH, kazao je da je zvanična verzija da takvih igračaka na prostoru Federacije nema, no da je to teško utvrditi, s obzirom na enormno veliki broj različitih vrsta igračaka uvezenih iz Azije i ostalih zemalja koje nisu članice Evropske unije.
“Problem je što mi nemamo efikasan nadzor nad tržištem. Ovdje se plasiraju i prodaju stvari koje se nigdje u svijetu ne bi mogle prodati. Deklaracija koja dolazi uz proizvod često ne odražava činjenično stanje i ne postoje standardi koji se moraju ispoštovati prilikom uvoza”, istakao je Lakota.
Dodao je da je udruženje nekoliko puta slalo zahtjeve za formiranje Komisije za sigurnost proizvoda.
“Ova komisija bi vodila brigu o kvalitetu, dizajnu, boji te drugim aspektima proizvoda, uz nadzor stručnjaka, no ta oblast nije ni u čijoj nadležnosti. U situaciji kada nemamo adekvatan filter pri uvozu možemo samo da sumnjamo da su hiljade i hiljade uvezenih proizvoda štetne ili ne. Sada je već kasno”, naglašava Lakota.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.