BEOGRAD, Hrana u Srbiji, sudeći prema evropskoj statistici, jeftinija je skoro za trećinu nego u EU. Isto, ali i više, u Srbiji plaćaju odjeću, obuću i tehniku, ali sve to od značajno manjih zarada od ostatka Evrope.
Građani Srbije kupuju po cijenama sličnim onima u okolnim državama. U regionu, hrana je od one u Srbiji jeftinija u Makedoniji, Bugarskoj i Albaniji, a nešto skuplja je u Crnoj Gori, Hrvatskoj i Sloveniji.
Hljeb i žitarice potrošači, prema podacima Evrostata, plaćaju čak 36 odsto manje od prosječnog Evropljanina, alkohol je jeftiniji za petinu, cigarete koštaju u prosjeku čak 70 odsto manje, a jeftiniji su i mlijeko, sir i jaja. Ipak, da bi slika o cijenama prehrambenih proizvoda i standardu građana bila potpuna, veoma je značajan i podatak da prosječna srpska porodica za hranu potroši više od 40 odsto mjesečnog budžeta, dok se u razvijenim zemljama ta cifra kreće između 10 i 15 procenata.
– Osim toga, u cijeloj toj računici nedostaje i podatak o prosječnim platama u Srbiji, koje su nekoliko puta niže od evropskih – smatra Goran Papović, predsjednik Nacionalne organizacije potrošača i dodaje da se ne može govoriti o prosječnoj plati a da se ne uzme u obzir koliko u pojedinim gradovima i opštinama ima nezaposlenih.
– Meni ovi podaci govore da bi u Srbiji jako lijepo živio jedan Šveđanin, ili Nijemac i Austrijanac. Naravno, s platama koje zarađuju u svojim domovinama. Ne s našim zaradama – objašnjava on.
Srbija je po cijenama osnovnih životnih namirnica pri vrhu među državama u tranziciji, dok se po cijeni rada nalazi na začelju. Po zaradama su bolji jedino od Makedonaca, dok za ostalima zaostaje znatno više nego cjenovnici trgovina. Dok prosječna plata u Srbiji iznosi oko 400 evra, u Hrvatskoj je 730, u Sloveniji gotovo 1.000 evra, a u zemljama zapadne Evrope prosječne zarade idu i do 4.500 evra.
Ako je vjerovati evropskoj statistici, ovdašnji standard čuvaju energenti – struja, gas i druga goriva, čije su cijene 40 odsto niže od prosječnih cijena u EU, a duplo je jeftiniji i javni prevoz. S druge strane, u Srbiji je znatno skuplja tehnička oprema, ali i odjeća, obuća i namještaj.
Da je građanima Srbije sve teže da izađu na kraj s dnevnim troškovima pokazuje i podatak da sve više njih kupuje namirnice trgovačkih robnih marki koje su i do 30 odsto jeftinije od brendirane robe. Blic