LONDON, Kurs evra prošle sedmice je oslabio, pa je u cijelom trećem tromjesečju zabilježio najveći kvartalni pad u više od godinu dana, a s obzirom na zabrinutost ulagača u vezi dužničke krize, očekuje se i daljnji pritisak na evropsku valutu.
Protekle sedmice evro je oslabio prema dolaru 0,81 odsto, na 1,3386 dolara. Treće tromjesečje završio je sa gubitkom prema dolaru od otprilike sedam odsto. To je najveći kvartalni gubitak evra od drugog tromjesečja 2010. godine.
„Bilo je to uzbudljivo tromjesečje, a tako će se vjerojatno nastaviti i u naredna tri mjeseca. Završili smo tromjesečje, a da nismo ništa bliže rješenju evropske dužničke krize, britanska centralna banka je izgleda spremna dodatno popustiti monetarnu politiku, moguće da će joj se pridružiti i Fed, a globalni privredni izgledi i dalje nam daju konfuznu sliku“, kaže Kathleen Brooks, direktorica istraživanja pri Forex.comu.
Pojedini investitori ističu da je u cijenu evra već uračunat bankrot Grčke, što bi moglo spriječiti daljnji veći pad evropske valute. Ali, većina investitora još se nada da će Grčka izbjeći bankrot u nastojanju da se spriječi širenje dužničke krize na ostale periferne članice evrozone.
Bivši glavni ekonomist Evropske centralne banke (ECB) Otmar Issing protekle je sedmice kazao da je bankrot Grčke i njezin izlazak iz evrozone neminovan kako bi se spriječilo širenje ‘zaraze’ u evropskoj monetarnoj uniji.
„Evropa je i dalje pokretač tržišta valuta. Najviše se priča o evropskom fondu za finansijsku stabilnost (EFSF). Pa iako je njegove promjene prošle sedmice ratificirao njemački parlament, i dalje imamo pitanja u vezi njegove veličine i je li uopšte dovoljno velik“, kaže Gareth Sylvestar, strateg za valute pri Klarity FX-u.
A kratkotrajno jačanje evra u četvrtak, nakon što je njemački parlament odobrio izdvajanje većih sredstava u EFSF kako bi bio dovoljan za borbu protiv dužničke krize, već u petak je prekinuto, zbog objavljivanja lošijih od očekivanja njemačkih pokazatelja.
Promet u njemačkoj maloprodaji u avgustu pao je, 2,9 odsto, najviše u zadnje četiri godine.
U odnosu na švicarsku valutu, evro je protekle sedmice oslabio 0,53 odsto, na 1,2157 franaka. Istovremeno, prema jenu se spustio 0,2 odsto, 103,08 jena.
Na opcijskom valutnom tržištu trgovci i dalje moraju više plaćati za zaštitu od rizika pada kurs evra nego od rasta, što pokazuje da bi cijena evra na spot tržištu mogla nastaviti kliziti naniže.
A naredne sedmice evru prijete novi rizici. Početkom sedmice sastaju se ministri finansija evrozone, u četvrtak slijedi redovno zasjedanje ECB-a, a u petak ključno američko makroekonomski izvještaj – o zaposlenosti u septembru.
Krajem prošle sedmice objavljeno je da je u evrozoni u septembru inflacija skočila na tri odsto, što je smanjilo izglede za spuštanje kamatnih stopa u evrozoni. Ekonomisti procjenjuju da će ECB vjerojatno naredne sedmice biti fokusiran na mjere jačanja likvidnosti.
U fokusu investitora biće i izvještaj o zaposlenosti u SAD-u, budući da dosadašnji oporavak najvećeg svjetske privrede nije doveo do značajnijeg oporavka zaposlenosti. Ekonomisti procjenjuju da je prošloga mjeseca u američkoj privredu otvoreno 60.000 novih radnih mjesta, nakon stagnacije u avgustu.
Kurs dolara protekle je sedmice ojačao blagih 0,26 odsto prema jenu, na 76,99 jena. Međutim, u cijelom trećem tromjesečju pretrpio je gubitak u odnosu na jen od 4,4 odsto, što je njegovo najlošije izvođenje od trećeg tromjesečja lani.
A kako je kurs dolara prema jenu i nadalje blizu rekordno niskih 75,941 jen, investitori će biti na oprezu zbog moguće intervencije Bank of Japan. Hina