PODGORICA, Mnogobrojnim turistima u Crnoj Gori povratak kući je presjeo.
Ipak, nadležni u Ministarstvu turizma Crne Gore, ističu da su ulaz, izlaz i boravak stranaca propisani zakonima i da provjera prijave boravka na graničnim prelazima neće imati negativan uticaj na turističku sezonu.
– Privredno društvo, preduzetnik i lice kojem stranac sa boravkom do 90 dana dolazi u posjetu i kojem obezbjeđuje smještaj duže od 24 časa obavezan je da policiji podnese prijavu i odjavu boravišta u roku od 12 časova od časa dolaska, odnosno odlaska stranca – objašnjavaju u Ministarstvu.
Ovom kontrolom obuhvaćeni su putnici koji putuju svim vrstama prevoza – avionom, brodom, vozom ili automobilom. Ministarstvo turizma, pošto se ispostavilo da mnogi nisu znali za ovakvu obavezu, što je izazvalo pometnju naročito prilikom izlaska gostiju iz Crne Gore, tvrdi da su i građani i nadležni organi o ovim mjerama obavještavani još lani.
– Tokom prošle ljetne turističke sezone pripadnici sektora granične policije dijelili su brošure, prevedene na pet jezika, sa osnovnim informacijama za strance koji dolaze u Crnu Goru kako bi se turisti bolje upoznali sa obavezama koje imaju prilikom prelaska granice – saopšteno je u Ministarstvu.
Na najposjećenijoj budvanskoj rivijeri, kažu domaćini, brojni turisti koji stižu iz regiona i svijeta uglavnom su registrovani. Ima i “ilegalaca” – gostiju koji nisu prijavili boravak, ni platili obaveznu boravišnu taksu.
U Turističkoj organizaciji Budve kažu da svaki domaćin čiji je objekat registrovan za izdavanje upisuje u takozvani bijeli obrazac sve podatke o gostu. Odrasli gost plaća boravišnu taksu u iznosu od 80 centi za dan. Taj novac ide na poseban račun, a mogu ga uplatiti domaćin ili sam gost.
– Vlasnik objekta u kojemu je turista boravio dužan je da mu izda potvrdu iz koje se vidi u kome mjestu, u kojem objektu i kada je boravio. Ta potvrda o boravku znači da gost ne može imati nikakvih problema pri povratku iz Crne Gore – kaže Dragana Vukoje iz Turističke organizacije Budva.
Ponekad i “zažmure”
Poslije negodovanja koje je izazvala stroga primjena pravila o boravku, granična policija će, potvrđeno je nezvanično, ipak češće “zažmuriti” na formalnosti u interesu prijatnijeg boravka turista. Obaveza izdavanja potvrda o boravku, a uz njih idu i dokazi o tome da je naplaćena boravišna taksa (što je i motiv cijelog kontroverznog “slučaja” kontrole), biće prebačena na izdavaoce smještaja, uvjeravaju u Ministarstvu turizma. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pametni su tamo. Znaju da ne mogu domaće natjerati na poštenjak, pa vrše represiju nad gostima. Svaki gost treba da kaže: Bio sam deset dana, izvolite vaših 8 ojrova i nosite se da vas ne vidim.