– ARAPI VOLE SEMBERSKE SOKOVE I DŽEMOVE
BIJELJINA, Bijeljinski ,,Spektar drink“ odnedavno svoje proizvode, osim na evropsko i na tržište SAD-a i Australije, plasira i na tržište Bliskog istoka. Prva pošiljka marmelade, džemova i sokova otpremljena je za Dubai.
Đorđe Slavinjak, vlasnik i direktor „Spektar drinka“ u izjavi za poslovni portal „CAPITAL“ kaže da su arapske zemlje sve više zainteresovane za prostor Balkana, kako za nove ivesticije, tako i za proizvode sa ovih prostora.
„Nije to ništa novo, jer se radi o uspostavljanju starih veza koje su nekada postojale između SFRJ i arapskog svijeta, a koje su prekinute u prethodnom periodu. Nadamo se da interesovanje arapskih zemalja za ovaj prostor i za naše proizvode nije privremeno, već da će imati trajni karakter i da je to nova šansa za našu privredu. Prve reakcije iz Dubaija na naše proizvode su pozitivne i nadam se da će se potražnja za našom robom povećavati, te da će uskoro uslijediti i nove narudžbine“, kaže Slavinjak.
On ističe da su kupcima u inostranstvu prvenstveno interesantne prerađevine od voća, pekmez, džemovi , kompoti , a takođe i voćni sokovi, prvenstveno oni koji su bez šećera i spadaju u kategoriju zdrave hrane. Upravo takvi su sokovi od aronije, kombinacija cvekla-mrkva, narandža-mrkva i drugi.
„Proteklu godinu smo završili sa pozitivnim poslovanjem i nekom malom dobiti, koja sama po sebi ne opravdava uloženi trud. Važno je da nas ne napušta optimizam da će doći vrijeme kada će se uloženo isplatiti. Neophodna nam je i podrška društvene zajednice, jer jedan prerađivački privredni subjekt, kao što je ,,Spektar drink“, sa osamdeset zaposlenih, za sebe veže i nekoliko stotina kooperanata, koji svoje proizvode imaju gdje prodati. U prošloj godini smo otkupili oko 800 tona voća i 200 tona kupusa. Kooperante smo isplatili odmah po prijemu robe, a takvu poslovnu politiku ćemo primijeniti i ove godine“, objašnjava direktor „Spektar drinka“.
Govoreći o planovima za proizvodnju u ovoj godini, Slavinjak kaže da su oni na nivou prethodne godine.
„Ugovore sa kooperantima ćemo potpisivati narednih dana. Kod definisanja cijena primjenjujemo fleksibilnu skalu, koja pored planske cijene, zavisi i od tržišnih cijena u vrijeme otkupa. Inače, vodimo računa da su cijene korektne i da naši dobavljači ne idu ispod cijene koštanja proizvoda, čak i kada je ponuda velika, kao što je bio slučaj u prošloj godini. Kod nabavke sirovine, prednost dajemo domaćim dobavljačima, jer smo svjesni činjenice, da naš novac, koji ostaje u našem okruženju, ima šanse da opet dođe do nas. Sirovina otkupljena u prethodnoj godini je oko 90% sa prostora RS. Van naših granica nabavljamo sirovinu koje ovdje nema, a to je prvenstveno aronija, koju trošimo u velikim količinama, a nabavljamo je u Poljskoj. Inače, aronija je sve interesantnija i našim proizvođačima, pa se u zadnje vrijeme javljaju sve značajniji zasadi i na prostoru RS“.
Slavinjak kaže da su mnogi i u RS konačno shvatili da je zaštita domaće proizvodnje egzistancijalno pitanje društva.
„Međutim, EU nam ne dopušta da sprovodimo mjera zaštite domaće proizvodnje, pod izgovorom da su potpisani ugovori o slobodnom prometu roba. Njima to, svakako odgovara, jer je njima oduvijek i bio cilj da se njihova roba slobodno prodaje na našem prostoru. Tako su svi administrativni pokušaji o ograničenju prometa roba koje nisu porijeklom iz BiH, proglašeni nelegitimnim, i morali su biti povučeni. Pitanje je, šta nam ostaje da činimo? Jedino je rješenje da apelujemo na potrošače da shvate važnost konzumiranja domaćeg proizvoda. Njegovom kupovinom obezbjeđujemo radna mjesta za nas, našu djecu, našu familiju i prijatelje. Time obezbjeđujemo penzije za naše roditelje i socijalnu zaštitu za sve građane RS. Ujedno, lično smatram, da je ovaj model jedino rješenje i za izlazak iz krize“, kaže Slavinjak.
Izvor: CAPITAL.ba
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
sreca pa nisu u srbiji, vučić bi to odma prodo arapima, DOMAĆA PROIZVODNJA, AMIN, ZAKON,