BRISEL, I pored zakona za borbu protiv korupcije, ona u EU svake godine “proguta” skoro 120 milijardi evra ili jedan odsto evropskog BDP-a, a 80 odsto evropskih građana smatra da je ona velik problem u njihovoj zemlji, upozoreno je ove sedmice u raspravi u Evropskom parlamentu posvećenoj antikorupcijskom paketu Evropske komisije.
Kako ističe Evropska komisija, Evropska unija posjeduje sofisticirane zakone za borbu protiv korupcije, ali njihovo provođenje u državama članicama neujednačena je i nezadovoljajuća, što odražava “manjak političke predanosti suzbijanju korupcije u svim oblicama”.
Komisija će uvesti Evropski izvještaj o borbi protiv korupcije kako bi pratila i ocjenjivala napore država članica u borbi protiv korupcije i potakla veći politički angažman. To bi im trebalo pomoći u boljoj provođenju zakona i ukazati na propuste i slabe tačke, rekao je predstavnik Evropske komisije pred Odborom za građanske slobode EP-a, objavio je Evropski parlament.
“Ono što nam najviše treba nisu nužno novi zakoni ili institutcije, nego bolje provođenje onoga što je već na snazi”, rekao je.
Poslanici Evropskog parlamenta s time su se složili, pozivajući ministre država članica da jasno iskažu političku volju. “Moramo izvršiti pritisak na Savjet da zauzme stajalište, na ovaj ili onaj način”, rekao je belgijski liberal Louis Michel, dok je britanski konzervativac Timothy Kirkhope rekao da je politička volja ključna kako bi se “konačno riješio taj problem.”
Komisija će izvještaj objavljivati svake dvije godine, prvo 2013., i ističe da ono neće biti dodatan teret državama članicama niti da će biti dupliciranja. “Koristićemo različite, postojeće, mehanizme monitoringa, ali i neovisne stručnjake, kompanije, civilno društvo”, rekao je predstavnik EK.
Poslanici Evropskog parlamenta pozdravili su izvještaj, ali i pozvali na njegovo ranije objavljivanje ili privremene izvještaje koji bi bili usredotočena na najveće probleme.
Nekoliko poslanika istaklo je da bi borba protiv korupcije trebala početi u samom parlamentu kako bi se građanima pokazalo da je Evropski parlament odlučan suzbiti korupciju u politici.
Istaknuta je i potreba bolje zaštite zviždača, bržih istraga i usklađivanja načina na koji se u EU tretiraju slučajevi kada multinacionalne kompanije podmićuju državne čelnike u trećim zemljama.
Rasprava o korupciji nastaviće se na idućoj plenarnoj sjednici EP-a kada će Komisiji i Savjetu 14. rujna biti upućena tri pitanja, uključivo pitanje kako EU može osigurati potrebnu političku volju u državama članicama za borbu protiv korupcije.
Komisija će takođe pripremiti niz drugih mjera, uključivo učestvovanje u grupi država za borbu protiv korupcije Savjeta Evrope te prijedloge za nova pravila za zapljenu nezakonito stečene imovine, poboljšanje istraga finansijskog kriminala, jačanje policijske i pravosudne saradnje, bolju obuku istražitelja i jači fokus na borbu protiv korupcije u procesu proširenja EU-a i politici razvoja. Hina