SARAJEVO/ BANJALUKA , Mliječni i mesni proizvodi uvezeni iz Hrvatske i Srbije, a koji su distribuirani u nekim bh. tržnim centrima, poskupjeli su 10 do 50 odsto, potvrdili su juče predstavnici tržnih centara i dobavljači.
Cijene mlijeka i mliječnih proizvoda i mesa i mesnih proizvoda, uvezenih iz susjednih zemalja Srbije i Hrvatske, povećane su zbog plaćanja punog iznosa carine na ove proizvode, a što je definirano Zakonom o zaštiti domaće proizvodnje u BiH, koji je na snagu stupio 1. jula. Prije donošenja ovog zakona primjenjivane su procedure slobodne, odnosno bescarinske trgovine ovim proizvodima.
U sarajevskom predstavništvu hrvatske tvrtke “Vindija” tvrde da su cijene njihovih proizvoda u bh. tržnim centrima povećane od srijede.
“S obzirom na to da su carinske takse nešto niže na mliječne proizvode u odnosu na meso, cijene naših proizvoda bit će skuplje za 20 do 50 odsto”, istakao je Pavle Zavišić, direktor komercijale u “Vindiji”.
Cijene ovih proizvoda ovisit će i od marže koju tržni centri budu stavljali na njih. U gotovo svim tržnim centrima u Sarajevu “Vindijine” standard hrenovke do poskupljenja su koštale 0,95 KM, a sada je njihova cijena od 1,35 do 1,40 KM. Hrenovke sa sirom koštale su 2,95 KM, a sada su 3,3 KM. Mlijeko sa 3,2 odsto mliječne masti, od istog proizvođača, bilo je 1,54 KM, a sada je 1,70 KM. Pile gril koštalo je 5,59 a sada 6,15 KM. “Vindijino” kiselo vrhnje bilo je 1,40 KM, a sada košta 1,55 KM.
“Zasad naše robe ima dovoljno u svim tržnim centrima. Na osnovu podataka iz prethodna dva dana ne možemo davati procjenu hoće li biti manje uvoza ovih proizvoda”, rekao je Zavišić.
U firmi “Bakalar komerc” iz Čapljine, koja uvozi mesne prerađevine iz Srbije, kažu kako su stare cijene još na snazi.
“Imamo zaliha koje smo nabavili prije plaćanja pune carine. S obzirom na rok trajanja robe, one će biti u opticaju najdalje dvije sedmice, nakon čega očekujemo poskupljenje svih proizvoda koje uvozimo i to za 50 odsto”, kazali su u firmi “Bakalar komerc”. Ističu da je veleprodajna cijena čajne kobasice koju su uvezli bila 12,55 KM plus PDV, a njena nova cijena će biti 16 KM plus PDV.
“U maloprodaji njena cijena sad iznosi 16 KM, a nakon poskupljenja bit će više od 22 KM. Goveđi narezak od 100 grama u veleprodaji je 1,05 KM plus PDV. Poskupljenjem će biti 1,5 KM plus PDV. U maloprodaji, cijena ovog nareska je 1,40 KM. Procijenili smo kako će nakon poskupljenja iznositi dvije KM”, objasnili su u ovoj firmi.
Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH, istakao je kako ova institucija carinu na proizvode iz Hrvatske i Srbije naplaćuje već od 30. juna.
“I ona iznosi pet, 10 i 15 odsto. Nismo upoznati jesu li ovi proizvodi poskupjeli u tržnim centrima, niti je njihova obaveza da nas informišu o tome”, kazao je Kovačević.
U tržnim centrima u RS osnovne životne namirnice još nisu poskupjele, ali kako kažu u Savezu sindikata RS, zbog poskupljenja goriva u narednih nekoliko dana vjerovatno će doći do skoka cijena životnih namirnica.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, rekla je da od 1. jula stupanjem na snagu Zakona o zaštiti domaće proizvodnje nastalo je haotično stanje u RS, te da su zbunjeni i trgovci i potrošači.
“U skorije vrijeme će vjerovatno doći do poskupljenja životnih namirnica i mislim da slobodno formiranje cijena u ovom trenutku ne odgovara potrošačima. Posebno ističem da su i dalje marže za pojedine proizvode previsoke”, kazala je Mišićeva i dodala da, kada je gorivo pojeftinilo u RS, cijene su ostale iste.
U prodavnicama u RS za jedan kilogram šećera još je potrebno izdvojiti od 1,10 do 1,20 KM, litar ulja košta od 2,5 do tri marke, mlijeko u tetrapaku je od 1,20 do 1,50 KM, kilogram brašna, zavisno od proizvođača, košta od 0,90 do 1,50, a za kilogram soli je potrebno izdvojiti od 0,70 do 0,80 KM.
“Poskupljenja neće potrajati”
Mesud Lakota, predstavnik Udruženja za zaštitu interesa potrošača BiH, smatra kako je poskupljenje ovih proizvoda kratkog daha, te da će najdalje za dva mjeseca doći do njihovog ponovnog pojeftinjenja.
“Mislim da je ovo dobar potez naših političara, jer je naše tržište, odnosno naša proizvodnja počela tonuti. Cijene na tržištu konačno moraju biti nivelisane, a naše i tržište bivše Jugoslavije konačno mora stati na noge”, istakao je Lakota.
Dodao je kako je u BiH do sada na snazi bio monopol lobija zemalja iz okruženja i da se ovakva situacija morala jednom desiti.
“Dobio sam informaciju da je proizvodnja u Hrvatskoj u posljednjih nekoliko dana znatno opala. Zato vjerujem da se ovakve cijene u bh. tržnim centrima neće dugo zadržati”, kazao je Lakota.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.