TREBINJE, Poslodavci u istočnoj Hercegovini nisu zainteresovani za zapošljavanje invalida, a u posljednje četiri godine na ovoj tregiji je zaposleno svega 11 osoba sa invaliditetom od čega dva u Trebinju, istakao je danas Zoran Tepić, direktor Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida u Republici Srpskoj /RS/.
Prema njegovim riječima, od pozvanih 60 poslodavaca iz ovog dijela RS niko danas nije prisustvovao prezentaciji “Zakonske mogućnosti za zapošljavanje osoba sa invaliditetom u RS” koja je održana u Trebinju u organizaciji škotske organizacije “Mersi korps” /Mercy corps/.
On je rekao da su poslodavci sa područja istočne Hercegovine koji su zaposlili invalidna lica dobili podsticajna sredstva od 39.000 KM.
Kao pozitivan primjer u odnosu na trebinjsku regiju, Tepić je naveo Prijedor, gdje je u protekle dvije godine zaposleno 150 lica sa invaliditetom.
Predsjednika civilnih žrtava rata RS i civilnih žrtava rata istočne Hercegovine Dušan Babić rekao je da poslodavci na području istočne Hercegovine nemaju dovoljno informacija vezanih za privelegije prilikom zapošljavanja invalida, te najavio da će njihovo udruženje uraditi projekat za upoznavanje poslodavaca sa tim olakšicama.
Babić je podsjetio da u Hercegovini trenutno živi oko 2 000 invalidnih lica, od kojih je najveći broj njih radno sposobnih.
Rajko Kličković iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS je, govoreći o Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju invalida u RS istakao da Srpska u odnosu na zemlje u okruženju ima jedina pozitivne rezultate ovakvog zakonskog akta.
“Osnovni cilj Zakona, koji je i postignut, je da se sa administrativnog uticaja na zapošljavanje pređe na način da zajednica stimuliše zapošljavanje invalidnih lica, da propiše obavezno zapošljavanje u javne službe i u preduzeća u većinskog vlasništva”, istakao je Kličković.
On je najavio da će u narednoj godini početi posljednja faza realizacije zakona koja podrazumjeva da svaki subjekt na 16 zaposlenih radnika mora imati jedno invalidno lice sa utvrđenim invalidetom od 40 odsto i više.
Prezentaciji su osim predstavnika Fonda za rehabilitaciju, Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite, te organizacije “Mersi korps”, čije je predstavništvo u Tuzli, prisustvobali i predstavnici zavoda za zapošljavanje, centara za socijalni rad lokalnih zajednica sa područja istočne Hercegovine.