BANJALUKA, Banjalučani rado dolaze u kladionice i tu traže mogućnost za laku zaradu, ali i da se dokažu kao dobri poznavaoci sporta. Po broju igrača reklo bi se da nema ekonomske krize.
Izjavio je ovo “Glasu Srpske” rukovodilac kladionice u banjalučkom naselju Rosulje, koji nije želio da mu bude objavljeno ime.
– Starosna dob onih koji se klade kreće se od tek punoljetnih pa do penzionera. Veliki broj njih dolazi svakodnevno i uglavnom se klade na manje novčane iznose. Međutim, znalo se dešavati da pojedinci potroše i čitave plate na klađenje – rekao je naš sagovornik.
Prema njegovim riječima, nije rijetkost da im i maloljetnici dođu, ali su uvijek za njih vrata kladionice bila zatvarana.
– Ne želim da se izlažem riziku da zbog maloljetnih lica kojima nije mjesto u kladionicama plaćam velike novčane kazne. I ne samo to, zbog takvih nepravilnosti u radu vjerujem da bi mi nadležni organi zatvorili lokal – rekao je on.
Iz Republičke uprave za igre na sreću su istakli da je na području grada registrovano 80 kladionica, dok je evidentirano 69 automat klubova.
– Među mladima su posebno popularni i takozvani saloni zabavnih igara, u koje je maloljetnicima ulaz dozvoljen jer se u njima ne priređuju igre na sreću kao što je slučaj sa kladionicama – istakao je direktor Republičke uprave za igre na sreću Zdravko Milićević.
Prema njegovim riječima, Zakon o igrama na sreću predviđa kaznu od dvije do tri hiljada maraka za vlasnike kladionica u čijem se objektu zateknu osobe mlađe od 18 godina dok se kazne za pravno lice kreću od 10.000 do 15.000 maraka.
– Takođe, ovim zakonom nije dozvoljeno ni privređivanje igara na sreću u blizini osnovnih i srednjih škola, i to na udaljenosti manjoj od 300 metra. Za one koji ne ispoštuju ovaj propis slijedi kazna od 10.000 do 15.000 maraka – rekao je Milićević.
Psiholog Srđan Puhalo je kazao da se mladi danas sve više okreću klađenju zato što žele na brži način da zarade novac, ali i zato što je to moderno.
– Lakše i jeftinije je popuniti tiket nego baviti se sportom, koji zahtijeva mnogo više ulaganja. U Banjaluci bi trebalo da se gradi što više sportskih terena i sala kako bi mlade “izvlačili” iz kladionica – pojasnio je Puhalo.
Banjalučanin Miroslav Marčetić je rekao da povremeno posjećuje kladionice, ali da nikada nije dobio veću svotu novca.
– Obično se dogovorim sa drugarima da odemo na piće pa usput svratimo i do kladionice, uložim dvije do tri marke i to je to. Do sada nisam bio dobitnik većih dobitaka, ali ne znači da neću. Zato ću nastaviti da se kladim – rekao je Marčetić.
Zakon
Zakonom o igrama na sreću predviđeno je da lica mlađa od 18 godina ne mogu biti učesnici igara na sreću niti im je dozvoljen ulaz u kazina, igračnice, tombole zatvorenog tipa, kladionice i automat klubove.
– Komunalna policija i ovlašćena lica Ministarstva unutrašnjih poslova su zaduženi za sprovođenje ovih zakonskih odredaba i oni reaguju ukoliko dođe do njihovog kršenja – rekao je Zdravko Milićević.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.