LISABON, U Lisabonu je počeo Osmi evropski regionalni sastanak Međunarodne organizacije rada /ILO/ na kome se razmatraju odgovori na aktuelnu finansijsku i ekonomsku krizu, rastuću nezaposlenost i tešku socijalnu situaciju.
“Svjedoci smo dramatičnog pogoršanja ekonomske situacije i rasta nezaposlenosti širom regiona. Socijalne i političke reperkusije duboke i produžene recesije su zastrašujuće”, rekao je generalni direktor ILO Huan Somavija.
Posljedice finansijske i ekonomske krize uočljive su na radnicima u 51 zemlji ILO, navodi se u analizi koju je uradila ova organizacija.
Prema najnovijim procjenama, kriza je dovela do promjena u predviđanju broja nezaposlenih u zemljama jugoistočne Evrope i Zajednici Nezavisnih Država /CIS/ nakon 2000. godine.
U studiji “Globalni trendovi zaposlenja” navodi se da ukoliko rast nastavi da pada u 2009, a napori oporavka zaostaju do 2010. jugoistočna Evropa i zemlje CIS-a suočiće se sa stopom nezaposlenosti od 8,8 odsto do 9,8 odsto 2009, dok se u EU i drugim razvijenim zemljama očekuje od 6,4 odsto 2008. do 7,9 2009.
Očekuje se da će predstavnici vlada, radnika i poslodovaca ocijeniti različite pakete ekonomske stimulacije i razmotriti odgovarajuće mjere socijalne politike, kao i privredene i mjere zaposlenja.
“Danas su potrebne brze i smjele mjere da se zaštite radnici i porodice, koje su najizloženije pritisku, i pojačaju investicije. Vlade, poslodavci i radnici iskoristiće ovaj sastanak da uporede odgovore i postignu konsenzus za najbolji mogući put naprijed”, rekao je Somavija.
On je dodao da će se razmatrati i kratkoročna i dugoročna rješenja krize, posebno u vezi sa zaposlenjem, u Evropi i centralnoj Aziji.
U tom smislu delegati će razmotriti globalne neravnoteže, uključujući rastuću nejednakost prihoda i promjene u udjelu u plati ili profitu što leži u srži trenutne ekonomske krize.
Delegati će razmotriti veliki broj mjera rada i socijalne politike, uključujući politiku tržišta rada, socijalni dijalog, politike pomirenja rada i porodice, socijalne zaštite, fundamentalna prava na radu i politike koje regulišu plate.
Petodnevno okupljanje biće platforma za razmatranje rada ILO od posljednjeg regionalnog sastanka u Budimpešti prije četiri godine.
Zemlje u Evropi i centralnoj Aziji izložene su različitim stepenima posljedica krize i njihova sposobnost da odgovore i da se odupru je takođe različit.
Bilansi fiskalnih i tekućih računa razlikuju se od zemlje do zemlje kao i nivo zaposlenih prije krize i šeme društvene zaštite.
Kao i u drugim dijelovima svijeta kriza je prvo pogodila finansijske službe i sektor građevinarstva u Evropi i centralne Azije prije pomjeranja na proizvodnju i usluge forsirajući tako nagli pad potražnje što je na kraju dovelo do nezaposlenosti.
Međunarodna organizacija rada identifikovala je veliki broj mjera neophodnih za zaštitu ljudi, podršku produktivnih preduzeća, očuvanja radnih mjesta i utvrdi uticaj krize na realnu ekonomiju.
U mjere ulazi osiguranje poštovanja fundamentalnih principa i prava na radnom mjestu, sloboda udruživanja, eliminacija svih oblika prisilnog ili obaveznog rada, abolicija rada djece i eliminacija diskriminacije u okviru zaposlenje i zanimanje.
Razmatranje i konsultacije kroz socijalni dijalog o opcijama za ekonomski oporavak.
Posebna pažnja mora se obratiti na beneficije za nezaposlene uključujući omogućavanje dodatnog obrazovanja i obučavanja, jačanje firmi koje se bave zaposlenjem i širenje ili usvajanje hitne šeme za zaposlenje.
Razvoj i jačanje mjera socijalne zaštite, socijalna bezbjednost i zaštita na radu koje treba uskladiti sa okolnostima pojedine zemlje, uključujući proširenje socijalne zaštite na sve.
Usvajanje zdravih sistema zapošljavanja koji bi doprinijeli izbalansiranom ekonomskom rastu i izbjegavanje politike koje bi pojačale globalne nejednakosti.
“Naša pažnja mora se usmjeriti na zaštitu najranjivijih segmenata radne snage, posebno manjih firmi, i na njihov pristup adekvatnom finansiranju, kao i na socijaln dijalog za razvoj politike odgovora”, rekao je Somavija.
Komentariši