ZAGREB, Predsjednik Uprave Ljubljanske banke Borut Ožura rekao je da je nakon odmrzavanja sudskih postupaka štediša iz Hrvatske i BiH protiv ove banke, nedavnom presudom Ustavnog suda Slovenije, već završen prvi slučaj za koji će presuda biti objavljena početkom marta. Ožura je rekao da novih tužbi nema, osim onih 140 koje su bile zamrznute, i to većinom tužbe deviznih štediša iz Hrvatske, a 30-ak ih je pristiglo iz BiH, prenose hrvatski mediji.
On je precizirao da oko 132 000 štediša Ljubljanske banke u Zagrebu potražuje, uključujući i kamate, 175 miliona evra, a oko 165 000 deviznih štediša iz BiH od Ljubljanske banke potražuje oko 90 miliona evra.
Ako se samo jedna presuda riješi u korist štediša iz Hrvatske ili BiH, srušiće se stav slovenačke politike da se problem štednje može rješavati isključivo na pregovorima svih nasljednica bivše SFRJ.
23 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
a ako se ovo desi, to znaci da su svi oni koji su verifikovali staru deviznu stednju, a imali su stednju u ljubljanskoj banci, i dobili obveznice koje su prodali, na deeeeeebelom gubitku.
dalje, ako se desi ijedna pozitivna presuda kojom bi nlb banka morala isplatiti staru deviznu stednju plus kamate, na sudu u strazburu ce doci do novih momenata…bice zabavno.
Mislim da su najbolje prosli oni koji su prodavali staru deviznu stednju Dusanicu, Vidovicu i ostalim ”biznismenima” za 30% nominale. Mozda ce drzava sada traziti za tu stednju novac od slovenaca, ipak su oni prodavali preduzeca za te papirice.
Lemi stara devizna stednja u Ljubljaskoj banci se nije mogla verifikovati!
Cak i ako se “dobije na sudu” pitanje je kako ce se i iz cega te presude naplatiti.
NLB je za sada izuzeta iz ovog problema.
pa koliko ja znam, pod starom deviznom stednjom u rs spada stednja u bivsim bankama ljubljanskoj, privrednoj banci sarajevo i jugobanci (i mozda jos kojoj?)
sta misle sa ljubljanskom, cekaju da stedise pomru?
Cekaju da stedise pomru
Pa za štediše u Ljubljanskoj banci je izvršena prijava kod APIF-a. Hrvatima će da isplate dug po tom pitanj.
ne moze se nista u apifu za sad sa stednjom u ljubljanskoj banci, provjerio sam. to je na cekanju.
svakako ako bude pozitivnih presuda po ovom pitanju to bi moglo pokrenuti i pitanje isplate stedisa u bih.
Da,da, čekaćemo, nećemo seliti…
ovo postaje interesantno.jadna smo mi drzava ako ne branimo svoje interese.hrvatska ce dobiti isplatu a nama je uvijek da cekamo.ko su pametne glavonje koje su na vrhu a njima mlate ko sa praznom slamom.naravno da treba da trazimo za nase gradjane sve sto im pripada.
neka se srusi jednom stav slovenacke politike koji diskriminira druge drzave.a nlb banka ubire profite na racun pokradenih para.to je nedopustivo.
@marina
drzava nema nista sa ovim. To je privatna stvar gradjana koji su osteceni i oni mogu, kao sto su neki vec uradili, ustati tuzbom protiv “stare” Ljubljanske banke koja je vec 15-tak godina prazna ljustura.
E nek se i stav konjušara sruši pa da ih jašemo
…ako nema lb ili nlb pare, platiti ce drzava – koja je bila garant! samo napred!
Imam dvije knjižice za dinarsku štednju
iz tog perioda,u filijali u Hrvatskoj.
Da li je tu nešto krenulo na bolje,ima li
neko savjet ili iskustvo?Pozdrav.
imala sam staru deviznu štednju preko 50000 DM u Ljubljanskoj banci u Osijeku prije rata. Sada živim u Bosni. Imali neko nekog dobrog advokata koji je dobar za taktvu tužbu ili postoji udruženje štediša u hrvatskoj pa da se uputi kolektivna tužba. molim nekog za savjet.
Molim za savet. Otac ima staru deviznu stednju u Ljubljanskoj banci u Osijeku, trenutno je nastanjen u Novom Sadu,R Srbija, u dubokoj je starosti. Koja je procedura, odnosno prvi korak u povratu stare devizne stednje, molim za kontakt udruzenja ili necije licno iskustvo za slicnu situaciju. Unapred hvala!
Tast takodje ima deviznu stednju u LJubljanskoj banci od preko 30000 dm, Sada zivi u Srbiji a stednju je deponovao u BIH gde je u to vreme ziveo. Sta treba da uradi i kakve su mu sanse da taj novac dobije? Citao ovde vase pisanje, ali nigde ne vidim konkretno sta treba poduzeti, kome se obratiti, kome pisati i sl
majka mi je pokojna a bila je devizni stedisa ljubljanske banke.kako da dodem do informacija o njenom racunu,,,,-nemam nikakvu dokumentaciju,osim prava na nasldstvo kroz ostavinsku raspravu
Imao sam stari kredit za kucu u Ljubljanskoj banci. Taj kredit je sigurno isplacen, ali jos uvek mi stoji hipiteka na kucu. Kako skinuti tu hipoteku. To mi je potrebno zbog uknjizenja kuce u jedinstveni katasterski list. Pomogni te mi molim vas. Unapred hvala.
Pozdrav Zoran
Svima,
možete se pridružiti grupi koja planira uskoro praviti prosvjede u Zagrebu
http://www.facebook.com/pages/Ljubljanska-banka-okupimo-%C5%A1tedi%C5%A1e/389754684391252?ref=tn_tnmn
moj otac ima deviznu stednju,imam stednu knjizicu…molim vas recite mi kako mogu postupiti za povrat novca i kome se trebam obratiti?hvala unaprijed!
imam stednu knjizicu od ljubljanske banke od mog oca…molim vas kako da trazim povrat novca?kome da se obratim?hvala unaprijed!
Imate udruženje strih deviznih štediša u Banja Luci ulica Ivana Gorana Kovačića koja prikuplja podatke i tu možete dobiti sve informacije i u vezi tužbi i svega vezanog za staru deviznu štednju,a imaju i svoj sajthttp://www.starastednjabh.org/