ZAGREB, Korupcionim aferama otkrivenim u posljednjih godinu dana Hrvatskoj i državnim poduzećima napravljena je šteta od gotovo 1,7 milijardi kuna (oko 234 miliona evra).
Riječki “Novi list” piše da se godinama spekulisalo da su razmjere korupcije u Hrvatskoj ogromne, ali da je tek antikoruptivna kampanja tužilaca, Uskoka i policije u posljednjih godinu dana pokazala njene prave razmjere.
Najveća šteta dosad je evidentirana u istrazi za prodaju jeftine struje Tvornici lakih metala u Šibeniku, u kojoj je Hrvatska elektroprivreda (HEP) oštećena za 600 miliona kuna (oko 82,6 miliona evra), zatim malverzacije u Podravci u kojoj se barata svotom između 350 miliona do pola milijarde kuna (68,8 miliona evra), te u Hrvatskoj poštanskoj banci sa 330 miliona kuna (45,4 miliona evra).
Predsjednik Transparensi internešnela za Hrvatsku Zorislav Antun Petrović je rekao da su ti iznosi tek “vrh ledenog brijega” i da u tome leži tajna zbog koje su zemlje s nižom stopom korupcije, dakle uređene zemlje, toliko bogatije od onih u kojima korupcija cvjeta.
“Nažalost, bojim se da su ukupne direktne korupcijske štete u Hrvatskoj daleko veće. Naši funkcioneri i javni službenici još doživljavaju novac poreskih obveznika kao samoposluživanje. Naše institucije su prilično krhke i vrlo lako pucaju pod političkim pritiskom, ali posljednje akcije ipak pokazuju da politika nije nužno jača od pritiska javnosti”, rekao je Petrović.
List navodi da su štete iz antikorupcijskih akcija tek jedan dio priče o curenju novca iz državnog budžeta, jer približno istu svotu, oko 1,8 milijardi kuna (oko 247,8 miliona evra), propustili su da naplate poreznici od poreskih obveznika samo u 2009. godini.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
jedan od uslova za bezvizni rezim jeste i formiranje antikorupcionog tijela u BiH. bas me interesuje kako ce ta agencija da radi, obzirom da ce biti postavljena od politicara koji su na vlasti. a steta se mjeri stotinama miliona KM. hrvatska je tu 10 godina ispred nas.
Kada je objelodanjena afera i suđenje Daimleru u SAD u Hrvatskoj su odmah prozvali odgovorne za nabavku 200 vatrogasnih vozila. U BiH su imenovani poslovi sa Elektroprivredom BiH i niko se nije ni trznuo. Eto to je domet!
pa kad smo ovce
beeee-eeeee