SARAJEVO, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH u 2008. godini izdalo je dozvole za izvoz naoružanja i vojne opreme u vrijednosti od oko 116 miliona KM (58 miliona eura), a Uprava za indirektno oporezivanje BiH u istoj godini evidentirala je izvoz municije i naoružanja u vrijednosti od oko 42 miliona KM.
Predstavnici ove dvije institucije tvrde da se radi o različitom evidentiranju izvoza, a ne nezakonitoj trgovini naoružanjem.
“U 2008. godini u carinskoj glavi 93, koja obuhvata vojno naoružanje i municiju evidentiran je izvoz u vrijednosti od 42 miliona KM. Ne znam kako je nastala razlika između naših i podataka Ministarstva, ali je moguće da njihovi podaci obuhvataju više tarifnih brojeva ili da se dozvole za izvoz odnose na količinu pa je odobren, ali ne i realiziran izvoz u tom obimu”, kazao je Ratko Kovačević, glasnogovornik Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
U informaciji Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH o izvozu naoružanja i vojne opreme u 2008. godini navedeno je da su izdate dozvole u vrijednosti od oko 58 miliona eura.
Dragiša Mekić, pomoćnik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, pojašnjava da Uprava za indirektno oporezivanje BiH nema zbirne podatke o izvozu oružja jer se izdate dozvole odnose na različite proizvode koji se nalaze na takozvanoj vojnoj listi EU.
“Uprava za indirektno oporezivanje BiH proizvode s ove liste vodi pod različitim tarifnim brojevima. Na primjer, mi izdajemo dozvole koje se odnose i na čaure ili određene hemijske proizvode za vojnu upotrebu a oni to očigledno nisu sve sabrali”, istakao je Mekić.
Kovačević također tvrdi da se podaci mogu razlikovati, ali da je skoro nemoguće govoriti o malverzacijama ili nezakonitostima prilikom izvoza. Pojašnjava da su kontrole izvoza i prometa oružjem rigorozne.
“Postoji samo nekoliko graničnih prijelaza preko kojih je moguće izvesti tu vrstu robe, ona se transportuje uz policijsku pratnju, a dozvole nakon pažljivih provjera izdaje Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Mogućnost ilegalnog izvoza je svedena na najmanju moguću mjeru”, kazao je Kovačević.
U informaciji Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH navedeno je da je najviše oružja i vojne opreme izvezeno u Bugarsku, i to u vrijednosti od oko 10,4 miliona eura.
Slijede Švicarska sa 8,6 miliona eura te Srbija sa 7,2 miliona eura, Turska sa oko 6,3 miliona eura, Egipat sa oko 6,2 miliona eura. Ministarstvo je u 2008. godini izdalo ukupno 161 dozvolu za izvoz naoružanja i vojne opreme u 39 zemalja. Nezavisne novine