BANJALUKA, Iz BiH je od 2001. do 2010. godine u zemlje sa statusom “poreskog raja” prebačeno 836 miliona dolara “zarađenih” korupcijom i utajom poreza.
Navedeno je to u izvještaju instituta “Global Financial Integritdž” sa sjedištem u Vašingtonu u kojem su zemlje u razvoju rangirane po nedopuštenom odlivu novca u “poreske rajeve”. “Global Financial Integritdž” navodi da je riječ isključivo o novcu stečenom putem korupcije ili utaje poreza i da nije obuhvaćen organizovani kriminal, trgovina narkoticima, ljudima, oružjem i prostitucija. Autori izvještaja upozoravaju da su njihovi proračuni prilično konzervativni i da su realni iznosi, u stvari, mnogo veći.
Izvještaj o nedopuštenom odlivu novca obuhvatio je 143 zemlje u razvoju, a BiH je zauzela 57. mjesto. Autori izvještaja ne navode koliko je novca ispumpavano po godinama, ali postoji podatak da je 2007. godine izvučeno 68 miliona, dok je 2008. taj iznos bio 74 miliona dolara.
– Falsifikovanje faktura predstavlja uobičajeni način za transfer ilegalnog kapitala iz BiH. Ovaj metod se odnosi na pogrešno prikazivanje izvoza i uvoza i njihovim upoređivanjem se mogu utvrditi nezakoniti odlivi novca – piše u izvještaju.
Kada su u pitanju zemlje u regionu, najviše ilegalnog novca izvučeno je iz Srbije, koja se sa 5,1 milijardom dolara našla na 16. mjestu u svijetu. Iz Hrvatske je u “poreske rajeve” otišlo 1,5 milijardi dolara, što je svrstalo na 39. mjesto, dok je iz Crne Gore ilegalan odliv novca dostigao nešto više od milijardu dolara i ona se našla na 50. mjestu. Sa 461 milionom dolara Makedonija se našla na 76. mjestu, dok je Albanija sa 136 miliona zauzela 136. mjesto.
Komentarišući podatke iz izvještaja “Global Financial Integrity”, direktor Agencije za borbu protiv korupcije BiH Sead Lisak je rekao da oni vjerovatno imaju osnova, pogotovo ako se zna da je prije pet ili šest godina osnivano mnogo fiktivnih firmi u BiH.
– Međutim, teško je reći u kojem obimu je to izraženo – kazao je Lisak.
On je istakao da u okviru Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) od 2005. godine postoji finansijsko-obavještajno odjeljenje koje se bavi sprečavanjem pranja novca i da je tada počela sistemska borba protiv pranja novca.
– Činjenica je, međutim, da u BiH postoji sistemska korupcija, da je ona dobila nesagledive razmjere i da svi akteri u društvu treba da se uključe u borbu protiv korupcije – naglasio je Lisak.
Zamjenik predsjednika Upravnog odbora Udruženja građana “Tender”, koje se bavi borbom protiv korupcije u procesu javnih nabavki, Ranko Kecman kaže da se ilegalno stečeni novac iz BiH prebacuje zahvaljujući of-šor kompanijama i raznim mehanizmima koji su prihvaćeni u svijetu.
– Mi konstantno upozoravamo na korupciju koja je duboko ukorijenjena u javnim nabavkama u BiH. Kroz korupciju u javnim nabavkama godišnje se u privatne džepove “prelije” i do 700 miliona KM – kazao je Kecman.
U svijetu postoje mnogi “poreski rajevi” u kojima su stranim kompanijama omogućene razne poreske i druge olakšice. Najpoznatije destinacije koje su dobile taj status su Dubai, Delaver, Florida, Kipar, Maršalska ostrva, Nevis, Panama, Sejšeli, Belize, Sveti Vinsent, ali i Švajcarska i Velika Britanija.
Lista
Lider u ispumpavanju “prljavog” novca u svijetu je Kina odakle su za deset godina iznesene 274 milijarde dolara, a slijede Meksiko sa 47 milijardi, Malezija sa 28 milijardi, Saudijska Arabija sa 20 milijardi i Rusija sa 15,1 milijardom dolara.
U izvještaju “Global Financial Integritdž” navodi se da na Aziju otpada čak 61 odsto ukupnog iznosa, dok je udio evropskih zemalja sedam odsto.
– U Africi je u izvještajnom periodu zabilježen rast nezakonitog odliva novca za 26,3 odsto, a u Evropi za 3,6 odsto – navedeno je u izvještaju.
Poslije početka globalne ekonomske krize 2008. godine došlo je do smanjenja vrijednosti ilegalnog odliva novca.
Zemlja Mjesto Iznos
Srbija 16 5,1 milijarda
Hrvatska 39 1,5 milijardi
Crna Gora 50 1 milijarda
BiH 57 836 miliona
Makedonija 76 461 milion
Iznos nedopuštenog odliva novca iz zemalja regiona
Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovo su gluposti zesce koje imaju neku drugu pozadinu.
Ovo je samo jedan dio sredstava koje su pokrali nasi politicari i iznijeli iz zemlje. Ceko sve ima crno na bijelo, samo polako, naci ce se svaka para. Svi ce oni zavrsiti kao Miskovic.