U prosjeku građani Srbije bankama duguju 653 evra

BEOGRAD, Privreda i građani u Srbiju su na kraju februara bankama ukupno dugovali 1.460 milijardi dinara, što je za 1,9 odsto više nego u januaru.

Kako je saopšteno u Udruženju banaka Srbije (UBS), krediti preduzećima povećani za 1,6 odsto i iznosili su hiljadu milijardi dinara, dok su preduzetnici svoja zaduženja povećali za 0,4 odsto, na 46,8 milijardi dinara. Građani su u februaru bili zaduženi u iznosu od 412,8 milijardi dinara, što je za 2,7 odsto više nego na kraju januara.

Generalni sekretar UBS naveo je da je u februaru kreditni dug po stanovniku bio 56.279 dinara, ili 565 evra, a kad se na to doda zaduženost na kreditnim karticama i minus na tekućim računima, dug onda iznosi 65.030 dinara, ili 653 evra po stanovniku. Najveći dug građana, u iznosu od 229,9 milijardi dinara, je po osnovu stambenih kredita i pozajmica za adaptaciju i za 3,2 odsto je veći nego prethodnog mjeseca.

Potrošački krediti su povećani za 1,9 odsto i iznosili su 27,5 milijardu dinara, dok su gotovinske pozajmice u vrijednosti 98,8 milijardi dinara veće za 1,5 odsto. Za 0,6 odsto povećani su poljoprivredni krediti i iznosili su 22 milijarde dinara.

Generalni sekretar UBS Veroljub Dugalić je istakao da je povećano kašnjenje preduzeća u otplati kredita, sa 8,5 odsto na 8,8 odsto od ukupnog broja te vrste pozajmica. Preduzetnici su za 0,6 odsto povećali iznos pozajamica koje ne vraćaju u predviđenom roku i njihovo učešće je 8,8 odsto. Građani su kasnili u otplati 3,3 odsto kredita, kao i u januaru.

“Smanjenje obavezne rezerve koje banke drže na računu Narodne banke Srbije može tek u 2011. godini da utiče na povećanje ukupnog obima kredita u Srbiji”, rekao je Dugalić i dodao da je takvu mjeru centralna banka trebalo da primjeni prije dvije godine.

Pročitaj više:  Prodato više od pola državnih zapisa

On je napomenuo da je na kraju 2009. godine bilo ukupno 84.872 blokiranih računa – 28 hiljada kod preduzeća i nešto više od 56 hiljada kod preduzetnika. Generalni sekretar UBS je precizirao da je u blokadi do jedne godine bilo oko 26 hiljada takvih računa, od jedne do tri godine 32 hiljada, a više od tri godine 25 hiljada računa. Beta/Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts