BANJALUKA, U registar izvoznika Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske do sada je upisano 165 preduzeća, a najviše je registrovano firmi za proizvodnju i preradu drveta.
U Ministarstvu kažu da je uspostavljanje registra izvoznika jedna od aktivnosti iz Strategije podsticanja izvoza za period od 2009. do 2012. godine.
– Registracija je dobrovoljna, a Ministarstvo kontinuirano obrađuje prispjele prijave i upisuje subjekte u registar – rekli su u Ministarstvu.
Ističu da je do sada registrovano najviše preduzeća iz oblasti proizvodnje i prerade drveta, te firmi iz metalske i prehrambene industrije.
– Registrovan je i značajan broj preduzeća koja se bave proizvodnjom pića i duvana, te tekstilnih i firmi za proizvodnju namještaja – rekli su u Ministarstvu.
Najmanji broj preduzeća, dodaju, koja su do sada upisana u Registar, bave se ribarstvom i vađenjem ruda i kamena.
Na osnovu podataka kojima raspolaže Ministarstvo, za deset mjeseci ove godine najviše je izvezeno mineralnih goriva, ulja i proizvoda njihove destilacije, i to u vrijednosti od 443,3 miliona maraka.
– Izvozom drveta i proizvoda od drveta zarađeno je 161,6 miliona, a od plasmana obuće, nazuvaca i sličnih proizvoda na inostrano tržište pristiglo je 158,6 miliona maraka. Slijede proizvodi od željeza i čelika kojih je izvezeno u vrijednosti od 156,4 miliona maraka – kažu u Ministarstvu.
Tržišta
Najznačajnija izvozna tržišta za preduzeća iz Republike Srpske u ovoj godini su Srbija, Italija, Hrvatska, Slovenija i Njemačka.
– Posmatrajući izvoz u zemlje potpisnice CEFTA sporazuma, najviše se izvozilo u Srbiju i Hrvatsku, a najmanje u Albaniju i Moldaviju. Kada se radi o tržištu Evropske unije najviše se izvozilo u Italiju i Sloveniju, dok izvoz za Maltu i Estoniju nije zabilježen – rekli su u Ministarstvu. Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kakav glup članak…
Kako to da nema podataka o izvozu električne energije?
Jadna ti je zemlja koja izvozi sirovo nepreradjeno drvo u paletama kao ogrev.