U RS smanjen uvoz naftnih derivata

nafta7BANJALUKA,  U Republici Srpskoj, ali i BiH već se bilježi blago smanjenje uvoza naftnih derivata od kako je u novembru prošle godine počela sa radom Rafinerija nafte Brod – potvrdila je portparol Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS Aleksandra Vukašinović.

Prema zvaničnim informacijama Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u toku prošle godine u RS uvezeno je oko 347.000 tona derivata nafte, odnosno 13,39 odsto manje nego u 2007. godini.

Vukašinovićeva je dodala da je ukupna vrijednost uvezenih količina naftnih derivata u prošloj godini iznosila oko 472 miliona KM, dok je 2007. godine uvoz naftnih derivata iznosio 387,9 miliona KM.

U prva tri mjeseca ove godine u RS uvezeno je oko 31.000 tona naftnih derivata, što predstavlja 63,1 odsto manje od tromjesečnog godišnjeg prosjeka prošle godine.

Prema njenim riječima, evidentno je da je struktura uvoza znatno izmjenjena u prva tri mjeseca ove godine i da RS bilježi značajno smanjenje uvoza, posebno onih goriva koja su obuhvaćena Odlukom o kontroli kvaliteta tečnih naftnih derivata u BiH.

“To sve dodatno pokazuje da građani RS, ali i BiH proizvode Rafinerije nafte i Rafinerije ulja prihvataju kao domaće, čiji kvalitet je prepoznatljiv”, naglasila je portparol resornog Ministarstva.

Ona je podsjetila da je rekonstrukcija postrojenja Rafinerija nafte Brod omogućila dnevnu preradu od oko 3 600 tona sirove nafte i postizanje kvaliteta proizvoda u skladu sa Odlukom i prije isteka rokova, a da je Rafinerija prešla sa proizvodnje D2 na proizvodnju dizela “euro 4”, dva i po mjeseca prije isteka rokova po Odluci o kontroli kvaliteta tečnih naftnig derivata u BiH.

Navodeći da je još rano govoriti o pravnim efektima privatizacije preduzeća iz oblasti naftne industrije RS, Vukašinovićeva je rekla da činjenice govore da je Rafinerija nafte zaposlila 234 nova radnika, Rafinerija ulja 50, da se svi porezi i doprinosi redovno uplaćuju, te da se i struktura izvoza mijenja.

Pročitaj više:  Rumunija, Bugarska i Belgija blokiraju sporazum EU i Kanade

“Poređenja radi, cijena sirove nafte je za oko 30 odsto manja od cijene iste količine naftnih derivata”, zaključila je Vukašinovićeva. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts