BIJELJINA, Od ukupno 241.650 korisnika prava na penziju u Republici Srpskoj, srazmjernu penziju prima njih 37.848 ili 15,6 odsto, rečeno je u Fondu za penzijsko-invalidsko osiguranje /PIO/ Republike Srpske.
Srazmjerna penzija, ili penzija djeljiva između dva i više nosilaca osiguranja /fondova/ ili država, predstavlja penziju koja je obračunata prema dužini ostvarenog staža osiguranja na području svakog fonda ili države gdje je osiguranik i imao staž, a taj staž se uzima kao uslov za ostvarenje prava na penziju.
Zbir dva ili više dijelova srazmjerne penzije predstavlja cjelinu pojedinačne srazmjerne penzije.
“Dakle, u situaciji kada je u ukupan penzijski staž uračunat i staž ostvaren kod drugog nosioca osiguranja određuje se srazmjerni dio penzije. Na primjer, ako je korisnik imao ostvaren staž od 30 godina u Republici Srpskoj-BiH, a 10 godina u Austriji, onda se određuje srazmjerna penzija u kojoj 2/3 staža pada na teret Republike Srpske, a 1/3 na teret Austrije“, pojašnjavaju u Fondu PIO.
Visina srazmjerne penzije, prema pravilu, niža je od iznosa prosječne penzije svih korisnika, a prilikom prikazivanja te vrste penzija u Republici Srpskoj iskazuje se samo onaj iznos koji se isplaćuje na teret Republike, odnosno Fonda PIO.
Pojedini korisnici srazmjerne penzije često, želeći da prikažu kako imaju malu penziju u Fondu PIO, u potpunosti prećute da je to samo dio njihovih primanja, dok istovremeno znatan dio penzije primaju iz drugih fondova.
U zavisnosti od potpisanih međudržavnih sporazuma, minimalan penzijski staž koji se uzima u obzir pri određivanju srazmjerne penzije kreće se od petnaest i više dana sa Federacijom BiH, jednu godinu i više dana sa državama bivše SFRJ i sa drugim državama, zavisno od odredaba međunarodnih sporazuma o socijalnom osiguranju sa kojima BiH ima potpisan takav sporazum.
Tako neko ko je sada na osiguranju u Republici Srpskoj, a radio je samo mjesec dana nakon 30. aprila 1992. godine na području sadašnje Federacije BiH, imaće srazmjernu penziju, a dioba predratnog staža u bivšoj BiH izvršiće se proporcionalno ostvarenom stažu u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.
Tako je moguće da se iznos srazmjerne penzije, u zavisnosti od dužine penzijskog staža, kreće od nekoliko desetina feninga, pa do nekoliko stotina KM.
“Najčešće korisnici prava na srazmjernu penziju svoja primanja ostvaruju kod dva do tri fonda, ali ima primjera da isto pravo ostvaruju kod pet, pa čak i sedam fondova iz različitih država“, kažu u Fondu PIO Srpske.
Pravo na srazmjernu penziju kod Fonda PIO, sa prosjekom 145 KM, u julu 2013. godine primilo je 37.848 korisnika.
Visina srazmjernih penzija i broj korisnika prava na ovu penziju znatno utiče i na visinu prosjeka penzije u Republici Srpskoj, koja iznosi 314,44 KM.
Prosječna visina penzije za 40 godina penzijskog staža, bez srazmjernih penzija isplaćenih u julu ove godine, iznosi 465,18 KM. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
“Pojedini korisnici srazmjerne penzije često, želeći da prikažu kako imaju malu penziju u Fondu PIO, u potpunosti prećute da je to samo dio njihovih primanja, dok istovremeno znatan dio penzije primaju iz drugih fondova.”…kako ih samo nije sramota…nesposobni idioti vode institucije…srazmjerna penzija za penzionere koji imaju jedan dio staza u FBiH, a drugi u RS imaju manju penziju od minimalne zagarantovane…nek vam sluzi na cast gospodo!
po kom clanu zakona pio Republike Srpse ze obracunava srazmjerni dio penzije iz 2010 god, i obracun bodova osiguranika