BANJALUKA, Negativan trend u poslovanju malih preduzeća u Republici Srpskoj iz prošle godine nastavljen je i u prvim mjesecima 2011, a samo u prvoj polovini marta odjavljeno je čak 159 preduzeća.
Prema podacima Poreske uprave RS koji su objavljeni u “Službenom glasniku RS”, od 1. do 15. marta u Srpskoj je izdato 159 potvrda o odjavi djelatnosti.
– Najviše zatvorenih radnji bilo je u Banjaluci i to 36, zatim u Bijeljini 30, Laktašima 13, u Prijedoru 12, u Gradišci sedam, dok je u Šipovu odjavljeno šest obveznika – navodi se u “Službenom glasniku”.
Od ukupnog broja preduzeća u Srpskoj koja su odjavila svoju djelatnost, najviše je bilo trgovačkih, ugostiteljskih i zanatskih radnji.
Direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća RS Slobodan Marković kaže da ove radnje spadaju u grupu najranjivijih, koje su već bile na rubu egzistencije.
– Najznačajniji razlozi zatvaranja radnji su drastičan pad prometa i povećanje davanja za poreze i doprinose. Ako uzmemo razliku davanja po jednom zaposlenom u ovoj godini u odnosu na prethodnu i to upotrijebimo kao rate za neki investicioni kredit, vidimo da su se ogromne stvari mogle uraditi sa takvom investicijom. Povećanje davanja za poreze i doprinose jednog preduzeća sa 140 zaposlenih iznosi oko 19.000 maraka na mjesečnom nivou – kazao je Marković.
On je istakao da su ta davanja još izraženija kod malih preduzetničkih radnji koje će, zbog smanjenog obima posla i nemogućnosti da plaćaju zaposlene, najvjerovatnije redukovati broj zaposlenih, pa ih kasnije zadržati uz ugovor o djelu.
– Međutim, očekujem da će se u kraćem periodu taj trend odjavljivanja smiriti i da ćemo krajem ljeta moći da rezimiramo koliko je radnji odjavljeno, a koliko novih prijavljeno – kazao je Marković.
Razlika
U Republici Srpskoj je u prošloj godini zatvoreno 5.600 zanatskih, trgovinskih i ugostiteljskih radnji, a u istom periodu otvoreno je 3.400 novih radnji. Prema ovim podacima, u prošloj godini broj radnji tog tipa manji je za 2.200 u odnosu na 2009. godinu. Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Trend zatvaranja se nastavlja, a svoju kulminaciju će dostići na jesen. Spremte se, spremte…
Sada ocekujemo da ce resorni ministri i nacelnici opstina ponuditi ostavke zbog nerada laganja u prdizbornoj kampanji.Osnovni zadatak nacelnika je zaposlenost i kvaliteta zivota gradjanja.Kada neko ne izvrsi svoj zadatak trebao bi biti smijenjen ili podnijetui ostavku.Posto na tim funkcijama nisu moralni ljudi to se nece desti.Paraziti ce nastaviti da unistavaju sto se jos moze unistiti.”U TESKIM VREMENIMA PAMETNI ZASUTE,BUDALE PROGOVORE,A FUKARA SE BOGATI”.
Sada opet po redu.
1.Nacionalisti
2.Hodze i popovi
3.Topovi i lopovi
Za sve ovo iskljucivi krivci su Nacelnici opstina koji su uz intres omogucili Strancima da zavladaju trgovinom i ugostiteljstvom.TAMO GDJE DOLAZE SOPING CENTRI SVE DOMACE UMIRE.Vjerujem da ce Gradonacelnik uciniti sve kako bi u B.Luci proradio MCD,a to znaci zatvoreno 80% objekata nasih poduzetnika brze hrane.Zemlja koja nema nacionalni maloprodajni lanac je KOLONIJA
“Međutim, očekujem da će se u kraćem periodu taj trend odjavljivanja smiriti i da ćemo krajem ljeta moći da rezimiramo koliko je radnji odjavljeno, a koliko novih prijavljeno – kazao je Marković.”
Moće će da rezimiraju, velika korist od toga, valjda hoće da kaže da ćemo imati preciznije statističke podatke, ali za šta ćemo ih upotrebiti? kad dođe ljeto i recimo da to bude nekakav presjek, šta će se uraditi po tom pitanju? na stranu to što onaj ko ne zatvori sad, neće ni do ljeta, jer ili čeka sezonu, a poznato je da smo mi kao turistička destinacija, ljeti imamo 4-5 puta više posla nego u ostatku godine, ili taj neće ni zatvarati zato što ne može, košta to puno, a mnogi vuku dugove još iz ranijeg perioda,npr:2008. i velike svjetske ekonomske krize, ovo sad je lokalna(čisto da rezimiramo), a ono što još stvara velike probleme su preduzetnici koji ustvari imaju porodični biznis i ako odustanu cijelo domaćinstvo ostaje bez ikakvih prihoda. Dakle, oni koji se bave preduzetništvom, a supružnik je na budžetu, takvi su davno zatvorili, oni čiji supružnik radi u nekom drugom preduzeću, vani ili sl. sa sigurnim primanjem takodje su ili zatvorili ili upravo to rade, a samo oni koji ne mogu zatvoriti i svjesno posluju nelikvidno, dakle izvlače novac iz kase da bi preživjeli, i ako taj novac nije zarada niti dobit, takvi još rade jer nemaju izbora, na stranu onih 5% koji možda zaista posluju sa pozitivnim bilansom i uspjevaju očuvati likvidnost, mada je od februara taj broj i kod srednjih preduzeća pao na 20-tak posto.