VAŠINGTON, Poverioci u SAD u 2008. su zaplenili više od 860.000 kuća, dvostruko više nego u 2007. godini, objavila je danas internet firma za trgovinu zaplenjenom imovinom “Rielti trek” (RealtyTrac).
Broj Amerikanaca kojima je propala hipoteka i započela pljenidba nekretnina, zbog nemogućnosti da plate dospijele rate kredita, porastao je čak za 81 procenat u odnosu na lani i popeo se , prema podacima te firme, na više od 2,3 miliona.
Ekonomisti firme “Mudis ekonomi” (Moody's Economy) prognoziraju da će se broj zaplijenjenih kuća u Americi još povećavati i da će u ovoj godini porasti za 18 procenata.
Hipotekarna kriza u SAD je izbila još tokom 2007. godine, a lani se pretvorila u globalnu finansijsku krizu koja je prouzrokovala recesiju najvećih svjetskih privreda, ukazuju analitičari.
Ekonomisti i hipotekarni bankari očekuju da će i ove i narednih nekoliko godina u SAD biti nastavljen pad cijena kuća, a da će broj propalih hipoteka ostati natprosiječan.
Biće to posljedica sadašnje duboke privredne recesije koja vodi rastu nezaposlenosti i ograničavanju izdataka u najmoćnijoj privredi svijeta, pri čemu stručnjaci očekuju da će oživljavanje ekonomije SAD iz recesije biti veoma sporo.
Bez vladinih programa koji umiruju uticaje hipotekarne krize broj propalih i neisplaćenih hipoteka u SAD bi bio još veći, ukazuju stručnjaci.
Vladini programi omogućavaju, na primjer, da se izmijene uslovi nekih kredita, što bi u drugim uslovima bilo veoma teško realizovati, jer većinu hipoteka ne posjeduju više prvobitni davaoci, a one nastavljaju da cirkulišu među investitorima, često u raznim strukturnim paketima.
Komentariši