BEOGRAD, U Srbiji trenutno postoji 85 klastera u svim privrednim granama – od agrara, građevinarstva, turizma, tekstila preko IT-a, nauke, ekologije, auto i avio industrije do različitih zanata i usluga, a u planu je osnivanje i novih.
Klasteri dijele sudbinu malih i srednjih privrednih društava i preduzetništva (MSPP) i kao važan segmet za unapređenje privrednog ambijenta u Srbiji prepoznati su u novoj Strategiji razvoja MSPP, ističu u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Koordinator Foruma za mala i srednja privredna društva i preduzetništvo PKS Aleksandar Gračanac istakao je da je važno isticati prednosti klasterizacije, jer su svjetska i evropska iskustva pokazala značaj povezivanja i umrežavanja MSPP sektora.
Na Zapadu skoro da nema privrede ili regiona bez tog vida organizacije privrednih subjekata, a moderan koncept klastera koji je aktuelan proteklih nekoliko decenija usvojile su sve savremene poslovne zajednice, kreatori politike, obrazovne institucije, kao efikasan način unapređenja ekonomije i privrednog razvoja, podsjeća Gračanac.
“Pogodnosti kao što su inovativnost i ekonomski rast, a posebno unapređenje konkurentnosti samo su neke od sigurnih koristi koje članstvo u klasteru može da donese”, objasnio je Gračanac.
Ipak, u zavisnosti od poslovne, privredničke svijesti, kao i kulture razvoja i rasta, ne dešava se uvijek da se klasteri samostalno razvijaju, kao idealan koncept povezivanja više različitih komparativnih prednosti, između poslovnih partnera, različitih formi i kapaciteta, dodao je Gračanac.
Ključna odrednica, prema riječima Gračanca, je vrijeme koje stvara povjerenje, međusobne veze, atmosfera u kojoj se može izgraditi akcioni plan sa jasnim ciljevima za razvoj klastera.
“Kvalitet akcionih planova i mogućnosti da se iskoriste sve prednosti klastera u najvećoj mjeri zavise od klastera fasilitatora, čiji osnovni zadatak je da ujedine aktere u okviru klastera, i to ne samo u fizičkom smislu, već stvaranjem poslovnih mreža kroz dugoročno stvaranje društvenog kapitala”, naglasio je Gračanac.
On je ukazao da Savjet za klastere PKS svojim aktivnostima podstiče svijest i potrebu animiranja šire društvene zajednice i institucija, takozvanih stejkholdera, da u zajedničkom kreiranju sa MSPP sektorom unapređuju ambijent za preduzetništvo.
“Savjet za klastere PKS okuplja gotovo sve klastere u Srbiji i institucionalno podstiče ambijent za razvoj klastera”, dodao je Gračanac.
Taj savjet je, takođe, predložio učešće srpskih klastera u sprovođenju Dunavske strategije i pružio im priliku da participiraju u finansijskim fondovima kojima strategija raspolaže, objavljeno je na sajtu PKS. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Veliki strucnjak Aco. Treba ga pitati da li bi znao prodati kokosku na pijaci.