BEOGRAD, Siva ekonomija u Srbiji se održava zbog slabog rada državnih organa, pokazalo je istraživanje koje su uradili Unija poslodavaca i predstavnici sindikata.
Istraživanje, koje je urađeno na uzorku od 227 preduzeća, koja zapošljavaju ukupno 10.587 radnika, pokazalo je da je većina predstavnika preduzeća – 83,26 odsto – kao nelojalnu konkurenciju navela fizička lica, skoro 49 odsto pravna lica a 38 odsto je navelo i pravna i fižička liča.
Najviše pritužbi – 52 odsto odnosi se na to da nelegalni prodavci robu prodaju putem oglasa, oko 47 odsto ispitanika smatra da oni prodaju robu na pijacama, a oko 44 odsto da nelegalni prodavci robu prodaju u neprijavljenim radnjama, kazao je na konferenciji za novinare predstavnik Unije poslodavaca Dragoljub Rajić.
On je dodao da su ispitanici rekli da zbog nelojalne konkurencije godišnje gube oko 4,5 milijardi dinara i dodao da jedna trećina ispitanika nije mogla da odgovori na to pitanje, tako da se procjenjuje da je šteta mnogo veća.
“Osim finansijske štete, najveći broj ispitanika se žalio na smanjenje prometa i obaranje cijena”, kazao je Rajić.
Prema riječima predstavnice Saveza samostalnih sindikata Srbije Sanje Paunović, procjenjuje se da u Srbiji u sivoj ekonomiji radi oko 800.000 ljudi i da siva ekonomija čini 30 odsto Bruto domaćeg proizvoda (BDP).
“Ne postoji način da se popišu svi koji rade u sivoj ekonomiji. Najviše ih ima u trgovini i uslugama, građevinarstvu i poljoprivredi. Najugroženiji su niskokvalifikovani radnici, ali među onima koji rade u svojoj ekonomiji ima i magistara i doktora nauka”, kazala je ona.
Nijedan ispitanik nije rad inspekcijskih službi ocijenio kao efikasan.
Većina ispitanika smatra i da je potrebna strožija kaznena politika i zatvorske kazne, a kako je kazao Rajić, ima i onih koji podržavaju uvođenje rigidnijih mjera, kao što je oduzimanje imovine poslodavcima koji rade u sivoj sferi, što je praksa u Rusiji. Beta