BEOGRAD, Novi, oštriji uslovi za odlazak u penziju u Srbiji počeli su da važe od 1. januara pa će za muškarce biti povećana samo starosna granica.
Žene će morati da rade i četiri mjeseca duže.
Prema izmjenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, starosna granica za odlazak muškaraca u penziju podignuta je za četiri mjeseca, tako da je donja starosna granica 54 godine, dok se za žene ta granica pomjera na 53 godine i četiri mjeseca.
Pomoćnik direktora Sektora za ostvarivanje prava iz PIO u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje Srbije Branislav Rašić, objasnio je da se za žene mijenja i uslov u pogledu dužine radnog staža, jer će buduće penzionerke morati da rade četiri mjeseca duže da bi stekle taj status.
“Osnovni uslov za odlazak u starosnu penziju se ne mijenja, a to je za muškarce 65 godina života i 15 staža, a za žene 60 godina života i 15 godina staža”, naglasio je Rašić.
Prema pomoćniku direktora Rašiću, žene će moći da računaju na punu penziju sa navršenih 35 godina i četiri mjeseca radnog staža.
Rašić je napomenuo da se i uslovi za porodičnu penziju mijenjaju tako što se starosna granica uvećava za šest mjeseci, pa će udovice morati da imaju najmanje 51 godinu, a udovci 56 godina da bi ostvarili to pravo.
Zakon je, prema Rašiću, predvidio promjene i kada je riječ o radnicima sa beneficiranim radnim stažom.
Uniformisani i policijski službenici sa posebnim ovlašćenjima, pripadnici Bezbjednosno informativne agencije (BIA), Vojnoobavještajne agencije (VoA), Vojnobezbjednosne agencije (VBA) i Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, moći će da se penzionišu sa najmanje 53 godine i šest mjeseci života i 21 godinom staža, a uslov je da su na radnim mjestima sa beneficiranim radnim stažom proveli 11 godina.
Ostali policijski službenici i pripadnici Vojske Srbije koji imaju beneficiran radni staž, u 2013. će moći da se penzionišu ukoliko napune 56 godina života, a da pritom imaju 25 godina staža i najmanje 15 godina beneficiranog radnog staža.
Izmjenama Zakona o PIO predviđeno je da se uslovi za odlazak u penziju postepeno pooštravaju do 2023, ne samo u pogledu godina života, već i radnog staža. Za dobijanje pune penzije će 2013. biti potrebno da muškarac ima 40 godina staža i najmanje 58 godina života, a žena 38 godina štaža i minimum 58 godina života. B92, Tanjug
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Javna tajna-da bi se održala kakva-takva stabilnost penzionih fondova, neophodno je da trećina ljudi koji uplaćuju doprinose uopšte ne dočeka penziju. Lično mislim da će u narednih 10 godina starosna granica biti podignuta na 70, a pribojavam se i na 75 godina.
Zemlja sa sve vise starih,penzionera i radnika,sve manje zaposlenih,mnogo manje rodjenih,Srba pogotovo,koja ce nestati bez EU(kako Vucko kaze mada zivimo bez nje beskonacno)nema buducnost.Propast drzave ne znaci i propast naroda.
STA JE SA ONE DVE GODINE ZA TRECE DETE?ZANIMA ME KAKO MISLE DA SESTRA U 60 GODINA PODIZE PACIJENTE ,DA BUDE BRZA I I IMA DOBRE REFLEKSE.SVAKA CAST NA INTELIGENCIJI NASIH POLITICARA,NAREDNIH PET GENERACIJA BOLJE DA NE IDU U SKOLU.